7 grudnia uczniowie kl. IID uczestniczyli w wykładzie: Krenologia w pigułce, czyli o źródłach okiem hydrologa. Wykład prowadził Pan dr Maksym Łaszewski z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW.
W trakcie wykładu uczniowie poznali źródła i ich zróżnicowanie pod kątem geologicznym, hydrologicznym i hydrochemicznym, przyjrzeli się metodom badań krenologicznych na przykładzie prac prowadzonych w Zakładzie Hydrologii WGSR UW. Źródła należą do unikalnych i jednocześnie interesujących poznawczo obiektów geograficznych, będących łącznikiem podziemnego i powierzchniowego obiegu wody. Pełnienie zróżnicowanych funkcji – gospodarczych, leczniczych, krajobrazowych oraz kulturowych – decyduje o ich szczególnym znaczeniu dla człowieka
Beata Zając-Turlejska
Zgodnie z tradycją, z początkiem grudnia w naszej szkole zaczyna panować świąteczna atmosfera. W szkolnym holu i przed gmachem liceum, dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Radomsko, pojawiły się choinki, na korytarzach wiszą już dekoracje bożonarodzeniowe, z radiowęzła płyną świąteczne piosenki, uczniowie w świątecznych strojach. Dziś święty Mikołaj i śnieżynki, dzięki pomocy Rady Rodziców I LO, częstowali naszych uczniów łakociami. Życzymy Wam dobrej końcówki roku 2023!!!
“OPAL” Harcerski Festiwal Artystyczny daje możliwość wykazania się umiejętnościami muzycznymi, plastycznymi, fotograficznymi, literackimi i recytatorskimi. Biorą w nim udział zuchy, harcerze, wędrownicy, instruktorzy oraz osoby niezrzeszone w ZHP. W szlachetnej artystycznej rywalizacji zmaga się coraz więcej dzieci i młodzieży z różnych stron Polski.
W sobotę 02 grudnia 2023 roku w konkursie recytatorskim wzięły udział uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. F. Fabianiego w Radomsku. Występy wszystkich okazały się doskonale przygotowane, profesjonalne i kreatywne. Sukcesami mogą się pochwalić:
Ponadto w konkursie fotograficznym pod hasłem „Ogień pełen wspomnień” wyróżnienie zdobyła Lena Koperska z kl. I D. Opiekunem Leny jest p. Anna Piotrowska-Borowicz.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !
W dniu 29 listopada 2023 r. uczniowie klasy II F wraz z koleżankami i kolegami z klasy II C, II E1 i I D uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Warszawy. Na początek odbyli spacer Krakowskim Przedmieściem, podziwiając dekoracje i iluminacje świąteczne. Przy kolumnie Zygmunta odwiedzili Jarmark Bożonarodzeniowy, a przy pomniku Syrenki – lodowisko.
Zwieńczeniem dnia był musical w teatrze Roma pt. „We will rock you”, który przysporzył wszystkim niezapomnianych wrażeń muzycznych. Uczniowie mieli możliwość kształtowania umiejętności odbioru i wartościowania dzieł muzycznych pod względem ideowym i estetycznym, a także mogli rozwijać swoją ciekawość poznawczą.
Organizatorem wycieczki była p. Renata Kosela, a opiekunami p. J. Banaszczyk i p. M. Machura.
8.11.2023 r. siedmioro uczniów I LO przystąpiło do etapu szkolnego Olimpiady Statystycznej organizowanej przez Główny Urząd Statystyczny oraz Polskie Towarzystwo Statystyczne . Celem olimpiady jest upowszechnianie wiedzy i rozwijanie umiejętności z zakresu statystyki w obszarze analiz społeczno-gospodarczych.
Miło nam poinformować, że Mateusz Kolanus –klasa III C, Mateusz Braszczyński – klasa III C oraz Maciej Ryszka – klasa IV D zakwalifikowali się do etapu okręgowego olimpiady, który odbędzie się 12.12.2023 r. Życzymy powodzenia!
30 listopada w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Radomsku odbyła się Gala podczas, której nastąpiło rozstrzygnięcie IX Wojewódzkiego Konkursu Filmów Przyrodniczych EKO-KADR. Celem konkursu było propagowanie piękna przyrody województwa łódzkiego. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować krótkie filmy o tematyce ekologicznej.
W kategorii szkoły ponadpodstawowe wyróżnienie otrzymała Natalia Wieczorek z klasy IE, III miejsce zajęły Maja Plucińska i Karolina Janik z klasy IF, a II miejsce zajęła Zuzanna Kowalczyk również z klasy IF.
Gratulujemy!
Ewa Siejka
W dniu 24 listopada 2023 roku polonistki z I LO Marta Kurek i Anna Pędziwiatr wzięły udział w konferencji historyczno – metodycznej dla nauczycieli historyków i polonistów, będącej modułem Projektu „MY POLACY ! O POLSKOŚCI ŚLĄSKA”. Wydarzenie miało miejsce w auli Akademii Piotrkowskiej im. Jana Olszewskiego w Piotrkowie Trybunalskim.
Projekt realizuje Fundacja „Towarzystwo Projektów Edukacyjnych” we współpracy z Łódzkim Kuratorem Oświaty i Dyrektorem Delegatury w Piotrkowie Trybunalskim. Głównym celem projektu jest przypomnienie młodym ludziom – uczniom, jak niezwykłym heroizmem i umiłowaniem Ojczyzny wykazali się nasi Przodkowie. Dzięki nim możemy żyć w wolnej Polsce.
W dniu 14.11.2023 r. uczniowie I LO uczestniczyli w roli kibiców w meczu 6. kolejki PlusLigi, który rozegrany został w Hali Energia w Bełchatowie. Dzięki Zarządowi SKR-y Bełchatów, Poseł na Sejm RP Annie Milczanowskiej, firmie transportowej ,,Płomiński Travel” oraz pani Edycie Sapis - Wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Radomszczańskiego mogliśmy kontynuować zbiórkę środków na leczenie Ani Zbierańskiej – uczennicy naszej szkoły.
Podczas meczu udało nam się zebrać kwotę 2107 zł i 80 gr.
Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym za wsparcie i WIELKIE SERCA!!!
Niedawno, w ramach XVII Dni Kina, w naszym Liceum gościł Andrzej Seweryn, jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich aktorów. Stąd pomysł, aby książką listopada stał się wywiad rzeka przeprowadzony z mistrzem przez Arkadiusza Bartosiaka i Łukasza Klinke.
Książka to wielowymiarowy portret Andrzeja Seweryna. Wśród poruszanych tematów znajdują się zagadnienia dotyczące teatru i filmu, polityki, a także życia prywatnego. Aktor opowiada między innymi o dzieciństwie, młodości i początkach pracy artystycznej. Rozmowa ta to nie tylko odpowiedzi na zadawane pytania, ale momentami spór ze współrozmówcami, potok wspomnień i komentarzy, podróż przez życie prywatne na tle ważnych wydarzeń historycznych i społecznych, w których Andrzej Seweryn bezpośrednio uczestniczył.
To niewątpliwie pasjonująca lektura dla wszystkich wielbicieli teatru i filmu. Podążanie za wybitną postacią staje się nie lada przyjemnością.
Zapraszam do lektury!
Anna Piotrowska-Borowicz
W dniach 15-19 listopada młodzież z pierwszych klas uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej do Francji w ramach projektu "Amitié franco-polonaise", realizowanego przez grupy języka francuskiego.
Paryż powitał nas deszczem, jednak pogoda nie popsuła nam humorów. Najpierw podziwialiśmy miasto z Wieży Eiffla, odbyliśmy również rejs po Sekwanie. Po południu przejechaliśmy metrem do dzielnicy Montmartre, jednej z najbardziej klimatycznych w Paryżu. W trakcie spaceru, mogliśmy poznać historię legendarnych kabaretów i miejsc, w których przesiadywała paryska bohema, m.in. Place du Tertre, Moulin Rouge. Zachwyciła nas bazylika Sacré-Cœur oraz panorama Paryża widziana ze szczytu wzgórza.
Drugi dzień naszej francuskiej przygody, to zwiedzanie zamków w dolinie Loary. Na jej obszarze znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków. Nam udało się zwiedzić 3- w Amboise, Chenonceau i Chambord. Dzięki pani przewodnik poznaliśmy nie tylko historię Francji, ale również jej związki z Polską.
W sobotę spacerowaliśmy w ogrodach Luksemburskich, a później poznaliśmy historię Panteonu i Sorbony. W naszym programie nie mogło zabraknąć najbardziej znanego na całym świecie muzeum- Luwru. Odszukaliśmy m.in. Mona Lisę, Wenus z Milo i Nike z Samotraki.
Pola Elizejskie oraz podziwianie Paryża z Łuku Trumfalnego były zwieńczeniem naszego wyjazdu.
Opiekę nad nami sprawowały panie profesor: Anna Jędrzejczyk, Agnieszka Gniatkowska-Bednarczyk, Małgorzata Machaj oraz Bożena Ujma. Towarzyszyła nam pani pilot Anna Dąbrówka.
22 i 23 listopada upłynęły nam na wizycie w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Uczniowie klas humanistycznych i dziennikarskich wraz z wychowawcami i opiekunami obejrzeli "Makbeta" w reż. André Hübnera-Ochodlo, który z kolejnym tekstem ponownie zagościł na deskach częstochowskiego teatru.
Spektakl to nowe spojrzenie na dzieło wszech czasów autorstwa Williama Szekspira, twórcy epoki elżbietańskiej - przełomu renesansu i baroku. Występom aktorów towarzyszył mroczny klimat, wyjątkowa muzyka Adama Żuchowskiego z piosenkami do słów Stephena Crane'a (tłum. Katarzyna Koćma) nagranymi przez Martę Honzatko, ciekawe kostiumy, charakteryzacja i scenografia autorstwa André Hübnera-Ochodlo i Stanisława Kulczyka.
Reżyser spektaklu ponownie zmierzył się z mrocznymi zakamarkami ludzkiej psychiki, ukazując widzom człowieka owładniętego żądzą władzy. która popycha go do niemoralnych czynów.
Dziękujemy teatrowi za gościnę!
A.P.-B.
14 i 15 listopada młodzież naszego Liceum spędziła w Krakowie. Wspólnie spędzony czas upłynął na zwiedzaniu miasta śladami artystów przełomu XIX i XX wieku, a w szczególności Stanisława Wyspiańskiego. Nie zabrakło najważniejszych punktów: Zamku na Wawelu, Kościoła Mariackiego, Kościoła oo. Franciszkanów, Jamy Michalika, Teatru im. Juliusza Słowackiego, Pawilonu Wyspiańskiego, Domu Długosza, Rydlówki. Na koniec spacer po krakowskim Kazimierzu, poznawanie historii i zabytków tej wyjątkowej części miasta. Wrażenia i atmosfera Krakowa sprzyjały refleksji. Dziękujemy naszej przewodniczce - pani Agacie oraz naszym pilotkom - pani Natalii i pani Paulinie.
A.P.-B.
Czym różni się obowiązek nauki od obowiązku szkolnego? Które państwo lub który organ zainicjowało prace nad Konwencją o prawach dziecka z 1989 roku? Kto tworzy samorząd uczniowski? Czym może skutkować niewypełnianie uczniowskich obowiązków? W którym artykule Konstytucji gwarantowane jest prawo do nauki? I wiele, wiele innych pytań z zakresu praw ucznia. Z takimi pytaniami zmagali się uczestnicy IV Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia.
Miło nam poinformować, że w etapie szkolnym bardzo dobrze zaprezentowały się dwie uczennice klasy II E1: Zuzanna Domagała i Nadia Cyganek. Nadia i Zuza znalazły się w gronie niespełna 90 osób, które awansowały do etapu wojewódzkiego. Ten etap polega na napisaniu pracy pisemnej albo przygotowaniu nagrania wideo na temat: „Godność osoby uczącej się — czym jest i co z niej wynika?”.
Organizatorem Olimpiady jest Fundacja na rzecz Praw Ucznia. Olimpiadę wspierają m.in. Marszałek Sejmu, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Komornicza
Zuzia i Nadia, trzymamy za Was mocno kciuki! Powodzenia!
W dniu 14.11.2023 r. uczniowie I LO uczestniczyli w roli kibiców w meczu 6. kolejki PlusLigi, który rozegrany został w Hali Energia w Bełchatowie. Pomimo wyrównanego spotkania PGE GiEK Skra Bełchatów przegrała z drużyną Trefl Gdańsk 1:3. Mecz dostarczył uczestnikom niesamowitych wrażeń i emocji. Dzięki Zarządowi SKR-y Bełchatów, Poseł na Sejm RP Annie Milczanowskiej, firmie transportowej "Płomiński Travel" oraz pani Edycie Sapis, Wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Radomszczańskiego mogliśmy kontynuować zbiórkę środków na leczenie Ani Zbierańskiej – uczennicy naszej szkoły.
Dziękujemy Wam za aktywną i sportową postawę oraz świetną atmosferę.
Opiekunowie: Ewa Pieles, Michał Machura, Łukasz Stępień.
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.
Beata Zając-Turlejska
W I Liceum Ogólnokształcącym powstanie kolejna pracownia „Eko - Laboratorium Biologiczne”, w ramach Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze ekologiczne pracownie” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dnia 29 listopada została podpisana umowa w Starostwie Powiatowym w Radomsku. WFOŚiGW reprezentował Pan Jerzy Kaczmarek, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚiGW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł.
Zostanie przeprowadzony gruntowny remont sali, zmodernizowana instalacja elektryczna. Powstaną stanowiska laboratoryjne dla uczniów. Zakupiony zostanie m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilna szafka laboratoryjna mobiLab. Sala wzbogaci się w komputer i monitor interaktywny z możliwością podłączenia mikroskopu w celu prezentacji obrazów całej klasie.
W Eko - Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych.
Beata Zając-Turlejska
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz