Na ten miesiąc polecam książkę Michała Jagiełły „Wołanie w górach. Wypadki i akcje ratunkowe w Tatrach”, która powinna być lekturą obowiązkową dla każdego turysty. Wielokrotnie wznawiany bestseller (obecne wydanie zostało poszerzone i uzupełnione). „Wołanie w górach” to książka o ratownikach TOPR, o ich poświęceniu, bohaterstwie, opowieść o historii powstania i działalności pogotowia górskiego w polskich Tatrach, kronika akcji ratunkowych przeprowadzanych od powstania TOPR w 1909 r. Toprowcy często dokonują dramatycznych wyborów, a każda sekunda zwłoki decyduje o czyimś życiu. Książka jest pasjonującą lekturą, ale również przestrogą. Uczy pokory wobec żywiołu i szacunku dla ratowników górskich.
Zapraszam do lektury.
Anna Piotrowska-Borowicz
Zawody z pierwszej pomocy to jedno z ważnych wydarzeń Tygodnia Zdrowia poświęcone szeroko rozumianej promocji zdrowia. Pierwsze zawody odbyły się w 2020r. Celem było propagowanie umiejętności związanych z ratowaniem życia i zdrowia. Tegoroczna edycja odbyła się w dniu 28 lutego w godzinach 10.00 – 13.30 na terenie I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku. Młodzież z klas I, II i III, działająca w trzyosobowych zespołach miała do pokonania 7 stacji, na których znajdowało się 14 różnych przypadków: podejrzenie zawału serca, zatrzymanie funkcji życiowych, oparzenia, porażenia prądem, padaczka, zadławienia, udar cieplny, użądlenia, krwotok z nosa, skręcenie, wstrząs czy utrata przytomności. Na każdej stacji znajdowała się pięcioosobowa obsługa stacji( kierownik stacji i dwóch sędziów, którzy zgodnie z kartą oceny i obowiązującymi zasadami czuwali nad poprawnością wykonanych ćwiczeń oraz dwóch pozorantów).
Zgodnie z zasadą „praktyka czyni mistrza”, staramy się nie tylko teoretycznie, ale praktycznie uczyć podstaw pierwszej pomocy. Umiejętności, które nabywamy podczas takich ćwiczeń mogą przydać się w codziennym życiu.
Zwycięzcami tegorocznej edycji okazała się drużyna z klasy II C, w składzie: Nikola Kardas, Wiktoria Ozga, Karina Wrona. Dziewczyny uzyskały 132/139 pkt. II miejsce zajęła drużyna z klasy III C w składzie:Kamila Gałwiaczek, Kinga Koniarska, Piechowicz Natalia, uzyskując 130/139 pkt. Na trzecim miejscu uplasowała się klasa III D, w składzie Maja Piwońska, Bartłomiej Mroziński, Wiktor Wypych.
W dniu dzisiejszym został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny z TZ pt. „Zdrowe śniadanie”. I miejsce zajęła Kantorosińska Oliwia IF, II miejsce Eliza Motyka I F i III miejsce Nadia Strzebiecka IB. Na podium stanęły również drużyny z Międzyklasowych rozgrywek w piłkę siatkową z TZ. I miejsce zajęła klasa IID, II miejsce IVE1, III miejsce IVD.
Zwycięzcom gratulujemy.
Organizatorki Tygodnia Zdrowia : Bożena Ujma i Aleksandra Kędra
W czwartek uczniowie klasy I A uczestniczyli w pieszej wycieczce do Muzeum Drukarstwa Rodziny Kamińskich w Radomsku. Mieli okazję poznać historię druku, a także zobaczyć zabytki sztuki drukarskiej, edytorskiej, graficznej i introligatorskiej oraz maszyny i przyrządy używane przez dawnych drukarzy. Odgłos uruchomionych maszyn wprowadził w klimat dawnych czasów i pracy w drukarni.
Opiekun: Ewa Pieles
Dziś zawitaliśmy do Kino za Rogiem Radomsko, gdzie mogliśmy zobaczyć film pt. "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy".
Film opisuje sprawę Tomasza Komendy, który niesłusznie został skazany na karę 25 lat pozbawienia wolności. To bardzo poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach, którymi żyła cała Polska. Twórcy filmu podjęli próbę znalezienia odpowiedzi na do dziś nurtujące wszystkich pytania. Jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał aż 18 lat czekać w celi na sprawiedliwość?
Po filmie długo dyskutowaliśmy o wątkach, jakie pojawiły się w tym filmie, poczynając od wątków niesprawiedliwości, poprzez odwagę, upór, ale także ogromną miłość i przyjaźń, a także wiarę do samego końca.
W drodze do kina zmagaliśmy się także z licznymi zadaniami, w ramach przygotowanej mini gry terenowej, a wśród zadań pojawiły się m.in.:
Ale przede wszystkim - wykonanie zdjęcia odwołującego się do chmury Cumulonimbus lub trąby powietrznej, na którym znajdą się wszystkie osoby z danej grupy. Efekty naszej kreatywności możecie zobaczyć poniżej.
Pozdrawiamy, Klasa IE "europejska"
1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Pod pomnikiem upamiętniającym Konspiracyjne Wojsko Polskie delegacje władz miasta i powiatu, partii politycznych i organizacji społecznych złożyły bukiety i wiązanki kwiatów. I Liceum reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Dominika Kusiak, Oliwier Winkler i Alicja Robak.
Ustanowienie w 2011 roku 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” stanowi potwierdzenie przez wolną Rzeczpospolitą roli, jaką odegrali oni na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości. Data ta została wybrana ze względu na 70. rocznicę zamordowania przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
1 marca uczniowie klas I A i I B pod opieką nauczycieli p. M. Machaj i p. R. Oziembały wysłuchali wykładu historyka i pracownika Muzeum Regionalnego p. Kamila Rutkowskiego pt. „Żołnierze Wyklęci – ostatni obrońcy honoru Rzeczypospolitej Polskiej.”
Młodzież poszerzyła swoją wiedzę o generale brygady Stanisławie Sojczyńskim pseudonim Warszyc , który po zakończeniu II wojny światowej założył Konspiracyjne Wojsko Polskie walczące z komunistyczną władzą. Uczniowie zdobyli także wiedzę o innych „Żołnierzach Wyklętych” walczących w okolicach Radomska.
Uczniowie zwiedzili również wystawę pt. „W okupowanym Radomsku”, która mieści się w zabytkowym budynku aresztu na dziedzińcu Muzeum.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca, tego dnia w 1951 r. zostali rozstrzelani po pokazowym procesie przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Święto ustanowione zostało przez Sejm RP w 2011 r. w celu upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
M. Machaj, R. Oziembała
W piątek, 24 lutego podsumowaliśmy Tydzień zdrowia psychicznego, który jest jednym z elementów projektu społecznego Breaking Mind w ramach ogólnopolskiej olimpiady "Zwolnieni z teorii ", w której udział biorą nasi uczniowie: Amelia Krupa, Julia Trojanowska, Wiktoria Ozga, Krzysztof Ćwiek, Zuzanna Ciesielska, Alicja Iglantowicz (kl. II C) oraz Michalina Kempska (kl. III D). Odbyła się gra edukacyjna z wykorzystaniem technik informacyjnych, kolportaż banerów z informacją o ogólnopolskim nr telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, natomiast od środy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w licznych prelekcjach i warsztatach n.t. zdrowia psychicznego młodych osób. Zwieńczeniem projektu było spotkanie podsumowujące oraz ogłoszenie wyników konkursów: na plakat ( międzyszkolny) pt. Pełną mocą walczymy z przemocą oraz międzyklasowego ( gry edukacyjnej ). Teraz czekamy i mamy nadzieję na jak największą ilość punktów i pozytywne rozpatrzenie projektu przez organizatorów olimpiady. Poniżej krótka fotorelacja z całego przedsięwzięcia.
Koordynatorzy projektu: Tomasz Wojtasik i Justyna Broniszewska
1.03.2023r w Powiatowej Hali Sportowej w Radomsku rozegrane zostały FINAŁY Mistrzostw Powiatu Radomszczańskiego w Piłce Siatkowej Dziewcząt. Nasza reprezentacja w składzie: Natalia Winkler, Katarzyna Waloszczyk, Natalia Lis, Karolina Stępień, Dominika Ludwin, Milena Niemczyk, Maja Bareła, Zuzanna Korzela, Kamila Gałwiaczek, Anna Janas, Amelia Rakowiecka, Aleksandra Szydziak, Zuzanna Chybowska, Oliwia Pokora, Natalia Sokołowska po zaciętej rywalizacji zdobyła II miejsce w powiecie.
Gratulujemy !!!!!
Opiekunem naszych siatkarek jest mgr Piotr Lewandowski.
Innowacja pedagogiczna ”Poezja współczesna i jej interpretacje - w słowie i obrazie" jest przedsięwzięciem, którego zasadniczymi celami są obcowanie z utworami polskich poetów i poznawanie warsztatu literackiego ich tłumaczy. Prelekcja pani dr Ilony Czechowskiej, pracownika naukowego Uniwersytetu Europejskiego Viadrina została wpisana w realizację tego projektu. Wykład koncentrował się na postaci kongenialnego tłumacza Karla Dedeciusa. Licealiści poznali jego biografię i zarys pracy z obcojęzycznymi tekstami. Prelegentka wyjaśniała, dlaczego przekłady Profesora zyskały światowe uznanie, dlaczego stał się autorytetem wśród literatów, co było powodem zajmowania się przez niego tłumaczeniem utworów polskich poetów na język niemiecki. Pani doktor przytaczała nazwiska wielkich Polaków, przyjaciół Karla Dedeciusa: Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza i Tadeusza Różewicza. Prywatne kontakty z wymienionymi Osobistościami świata kultury miały olbrzymi wpływ na jego warsztat translatorski i skutkowały tym, iż możliwe były najpierw korekty, doprecyzowania i w efekcie tworzenie doskonałych tekstów tłumaczeniowych.
Dzisiejszy interesujący wykład otwiera kolejny etap innowacji. Młodzież przystąpi do realizacji przydzielonych zadań w trzech sekcjach warsztatowych w obszarach języków: polskiego, angielskiego i niemieckiego.
Organizatorzy spotkania
Iwona Bałazińska, Anna Piotrowska – Borowicz, Grzegorz Kolasa
Milena Kowalska, uczennica kl. IV D1, otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Przyznaje się je uczniowi, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre. Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się jednemu uczniowi danej szkoły na okres od września do czerwca w danym roku szkolnym.
Serdecznie gratulujemy!
A.P.-B.
22 lutego 2023 roku pojechaliśmy na wycieczkę do Warszawy w celu obejrzenia wystawy Body Worlds - Vital autorstwa prof. Gunthera von Hagensa, która zawitała na IV piętro Pałacu Kultury i Nauki.
Na wystawie znajduje się ponad 150 prawdziwych eksponatów ludzkich ciał, które przedstawiają potencjał ludzkiego ciała w ruchu, jego anatomiczną formę oraz złożoność funkcji. Zobaczyliśmy jak dokładnie działa ludzkie ciało, gdy jest zdrowe i poznaliśmy sposoby zwalczania zagrażających życiu chorób. Wystawa inspiruje ludzi w każdym wieku do dbania o siebie i swoją kondycję. W tym celu zestawiono obok siebie narządy zdrowe oraz chore, dzięki czemu odwiedzający widzą, jak styl życia wpływa na organizm, np. jak palenie wpływa na płuca a cukier, złe tłuszcze czy sól przyśpieszają procesy starzenia znacznie zwiększając ryzyko wielu przewlekłych chorób.
Wszystkie eksponaty, które mogliśmy tam zobaczyć zachowały się dzięki procesowi plastynacji – specjalnej metodzie konserwacji tkanki anatomicznej. Eksponaty pochodzą od dawców, którzy zgodzili się przekazać swoje ciała po śmierci, na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu, który prowadzi specjalny program naukowy.
Byliśmy pod wrażeniem tego, co mogliśmy zobaczyć. Wystawa miała na celu inspirację do życia z zachowaniem witalności oraz pełni sił i takiej inspiracji wszyscy doświadczyliśmy. Dostrzegliśmy także jej walory edukacyjne. Uświadomiła nam jak wyjątkowe i cudowne jest ludzkie ciało, jak skomplikowany i tajemniczy stanowi mechanizm, a jednocześnie jak bardzo potrzebuje naszej troski aby prawidłowo funkcjonowało.
Wystawa Body Worlds to wystawa wyjątkowa i dająca wiele do myślenia na temat niesamowitości ludzkiego ciała i kruchości życia. To świetna lekcja anatomii człowieczeństwa dla każdego. Organizatorkami wycieczki były panie profesor Renata Kosela i Jadwiga Banaszczyk.
Lena Urbaniak i Adrian Ściegienny
kl. I C
W dniu 27 lutego drużyna dziewcząt z I LO wzięła udział w Finale Mistrzostw Województwa Łódzkiego rozgrywanym w Łodzi. Drużyna w składzie: Martyna Sprawka, Emilia Wrońska, Zuzanna Witaszczyk, Dominika Kusiak, Zuzanna Krukowicz, Emilia Krukowicz, Daria Koper, Oliwia Siemińska, Martyna Mendelska, Julia Stępińska, Olivia Ciszewska, Wiktoria Terka - zajęła III miejsce. Jesteśmy dumni!!!
Opiekun: Ewa Pieles
Od listopada do końca grudnia 2022 r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku zostały realizowane działania charytatywne pod nazwą „Serce dla Ani”. Cele jakie nam przyświecały, to pomoc chorej na ostrą białaczkę szpikową uczennicy klasy pierwszej o rozszerzeniu ekologicznym-Ani Zbierańskiej.
W ramach działań: 14 listopada 2022 r., zorganizowano akcję krwiodawstwa oraz pozyskania dawców szpiku przy współpracy ze stacją krwiodawstwa w Radomsku i Łodzi. Łącznie zgłosiło się 44 uczestników z czego 29 osób oddało krew, w tym część wpisała się na listę potencjalnych dawców szpiku. Dzień później, akcja kontynuowana była w punkcie krwiodawstwa, który mieści się przy Szpitalu Powiatowym w Radomsku. Wówczas zgłosiło się ok 20 osób. W listopadzie, założono Komitet Społeczny,wpisany pod numerem 2022/4885/KS na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, którego celem było zorganizowanie zbiórki publicznej na rzecz Ani. W naszą akcje włączyły się wszystkie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z Radomska oraz Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobryszycach, Publiczne Przedszkole nr 10 w Radomsku, OSP w Kietlinie i PSP w Stobiecku Szlacheckim.
Wszystkie zebrane fundusze komisyjnie zostały przekazane rodzicom Ani.
Nasza szkoła w ramach zbiórki zorganizowała w dniu 30 listopada w MDK w Radomsku działanie pod hasłem „ Pokaz Talentów”. Młodzież z I LO uzdolniona muzycznie, tanecznie, ale też w innych dziedzinach mogła zaprezentować się publicznie mieszkańcom naszego miasta.
W szkole, przy współpracy z Samorządem Szkolnym, został zorganizowany kiermasz ciast.
Dochód ze wszystkich działań został przeznaczony na leczenie i powrót Ani do zdrowia.
W imieniu swoim oraz Ani i jej rodziny bardzo dziękujemy za okazane serce, empatię i hojność.
Dziękujemy wszystkim osobom indywidualnym oraz instytucjom, które wsparły nasze działania.
Koordynatorzy: Bożena Ujma opiekun SK PCK w I LO oraz Renata Kosela - wychowawczyni Ani
Od stycznia 2023r. młodzież zrzeszona w Szkolnym Kole Polskiego Czerwonego Krzyż przy I Liceum Ogólnokształcącym z klas Ia, Ic i If oraz uczennica z IIf, kontynuuje zajęcia z przedszkolakami w Publicznym Przedszkolu nr 10 w Radomsku.
Członkowie PCK uczą dzieci, jak dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Uczestnicy programu „Super Wiewiórka” i „Dbam o zdrowie”poznają zasady udzielania pierwszej pomocy, dbania o higienę jamy ustnej, uczą się jak bezpiecznie zachowywać się w różnych sytuacjach.
Podczas zajęć uczniowie z I LO, pokazują, jak udzielać pierwszej pomocy w różnych sytuacjach. Następnie, dzieci mogą same spróbować zabandażować rękę, czy nogę. W ten sposób uczestnicy programu oswajają się z tematyką pierwszej pomocy.
Dzieci uczą się numerów telefonów alarmowych, ćwiczą w jaki sposób wezwać pomoc, jak unikać niebezpiecznych sytuacji. Program PCK np.„Super Wiewiórka”, to nie tylko nauka, ale także wspaniała zabawa. Poprzez zabawę kształtujemy u dzieci nawyki zdrowego odżywiania, a także dbania o środowisko naturalne. Wiele uwagi poświęcamy zasadom bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Koordynator i opiekun SK PCK Bożena Ujma
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.
Beata Zając-Turlejska
W I Liceum Ogólnokształcącym powstanie kolejna pracownia „Eko - Laboratorium Biologiczne”, w ramach Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze ekologiczne pracownie” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dnia 29 listopada została podpisana umowa w Starostwie Powiatowym w Radomsku. WFOŚiGW reprezentował Pan Jerzy Kaczmarek, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚiGW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł.
Zostanie przeprowadzony gruntowny remont sali, zmodernizowana instalacja elektryczna. Powstaną stanowiska laboratoryjne dla uczniów. Zakupiony zostanie m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilna szafka laboratoryjna mobiLab. Sala wzbogaci się w komputer i monitor interaktywny z możliwością podłączenia mikroskopu w celu prezentacji obrazów całej klasie.
W Eko - Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych.
Beata Zając-Turlejska
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz