Na kolejną kadencję do MRM z naszej szkoły zgłosiło się tylko dwóch kandydatów, którzy zgodnie z podstawą prawną: paragraf 27 ust. 7 MRM Radomska, otrzymują mandat Radnego. Są to uczniowie klasy I B: Karolina Rachwalik i Robert Cudak.
Życzymy owocnej kadencji i jesteśmy przekonani, że nasza młodzież będzie godnie reprezentować I LO.
Justyna Broniszewska i Tomasz Wojtasik, opiekunowie SU
Chcielibyśmy podzielić się z Wami efektami wymiany polsko-ukraińskiej, która odbyła się w dniach 2 – 8 października 2022 r. w miejscowości Święta Katarzyna w Górach Świętokrzyskich. W projekcie od lat biorą udział uczniowie i uczennice I LO oraz ZSEiE w Radomsku, jak również Liceum Prawno-Ekonomicznego i Zespołu Szkolno-Wychowawczego nr 14 z Równa.
12 października klasa 2F odwiedziła Orientarium oraz ZOO w Łodzi. Zobaczyliśmy wiele egzotycznych zwierząt np słonie, żyrafy, tygrysy, różnego rodzaju małpy, makaki i pancerniki. Po zwiedzeniu ośrodka mieliśmy okazje zobaczyć kąpiel i karmienie słoni afrykańskich. Następnie całą grupą udaliśmy się na odpoczynek do Manufaktury Łódzkiej. Była to świetna integracja i okazja do poznania obiektów przyrody.
W ostatni poniedziałek, 17 października, odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące działań w zakresie innowacji "Spotkanie z poezją współczesną", która jest elementem projektu "Poezja współczesna i jej interpretacje - w słowie i obrazie". Koordynatorki działań: p. Anna Piotrowska-Borowicz i p. Iwona Bałazińska, zapoznały uczniów klas pierwszych z różnymi elementami innowacji, zaprezentowały również dotychczasowe efekty realizacji przedsięwzięcia, które jak się okazało cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. W kolejny poniedziałek odbędą się pierwsze warsztaty poświęcone analizie tekstów tegorocznego bohatera innowacji - Janusza Różewicza.
Serdecznie dziękujemy uczniom za obecność, zainteresowanie i aktywność.
Liczymy na dalszą współpracę!
Spotkanie wizytowała Pani Wicedyrektor - Małgorzata Szablewska.
We wtorek 18.10. w Bełchatowie reprezentacja dziewcząt I LO zajęła drugie miejsce sztafetowych biegach przełajowych i jako jedyna szkoła ponadpodstawowa będzie reprezentować powiat radomszczański w FINALE WOJEWÓDZKIM, który odbędzie się 21.10. w Sieradzu. Dziewczyny wystąpiły w składzie: Kowalska Milena, IVD1, Majchrzyk Nikola, IVD1, Urbaniak Lena IC, Ozga Joanna IA, Sprawka Martyna IIIF, Stolarska Weronika IIC, Wrońska Emilia IVE, Matylda Purgał IID.
GRATULACJE DZIEWCZYNY!!!
Opiekunem drużyny jest Michał Machura.
17 października zostały przeprowadzone kolejne warsztaty edukacyjne wpisane w realizację projektu językowo - krajoznawczego pt. "Odkryć, zobaczyć i zrozumieć", którego autorką jest mgr Iwona Bałazińska. Młodzież biorąca udział w cyklicznych spotkaniach przygotowuje się do wycieczki edukacyjnej "Jaskinie Morawskiego Krasu - Wiedeń". Dzisiejsze warsztaty koncentrowały się na przedstawieniu walorów historycznego Wiednia. Młodzieży zostały przybliżone dwie znamienite budowle - pałace cesarskie Hofburg i Schönbrunn. Na przestrzeni wieków rezydowali w nich przedstawiciele rodu Habsburgów. Obecnie w pałacu Hofburg ma swój gabinet prezydent Austrii Alexander Van der Bellen. Podczas spotkania młodzież zaznajomiła się z historią ostatnich członków rodu Habsburgów dzięki prelekcji, którą wygłosił mgr Radosław Oziembała. W swym wystąpieniu zacytował słowa Maksymiliana I Habsburga będące credo dworu cesarskiego: “Niech inne narody biją się, a ty szczęśliwa Austrio żeń się”. Obrazowały one mądrość polityczną potężnego europejskiego mocarstwa. W drugiej części dzisiejszych warsztatów uczniowie doskonali swe umiejętności z języka niemieckiego w aspekcie komunikowania się w nowych miejscach pobytu.
W dzisiejszym spotkaniu wzięła udział młodzież z klas Ic, Id, Ie, IIc, IIe, IIf, IIId i IVb1.
Autor projektu
Iwona Bałazińska
Zapraszam Społeczność Szkolną do obejrzenia wystawy prac, które zostały zrealizowane w ramach projektu “Ich würde gern nach Deutschland, Österreich, in die Schweiz fahren, weil ich da … sehen, bewundern, hören könnte”./ “Chętnie pojechałabym/pojechałbym do Niemiec, Austrii, Szwajcarii, ponieważ tam … mogłabym/mógłbym zobaczyć, podziwiać, usłyszeć”. Prezentacja plakatów i rysunków stanowi interpretację wymienionego tematu w wykonaniu licealistów. Na ekranach znajduje się opis przedsięwzięcia i cele z nim związane. Wykonawcy najlepszych prac będą uhonorowani.
Autor projektu
mgr Iwona Bałazińska
17 października uczennice klasy IIID, Dominika Ludwin i Michalina Kempska, wraz z opiekunką SU Justyną Broniszewską i Panem Dyrektorem Bogdanem Węgrzyńskim wzięli udział w Konsultacjach Rady Dzieci i Młodzieży działającej przy Ministerstwie Edukacji i Nauki. Celem spotkania, które odbyło się w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, było wyrażenie opinii, przedstawienie własnych propozycji i rozwiązań w kwestiach dotyczących dzieci i młodzieży w zakresie oświaty oraz wychowania. Uczniowie uczestniczyli w wielu panelach dyskusyjnych oraz mogli przedstawić własny punkt widzenia.
Po latach pandemii, udało nam się w końcu pojechać na dwudniową wycieczkę w Beskid Śląski. Choć pod koniec września pogoda nas nie rozpieszczała to humory mam dopisywały. Podziwialiśmy piękno pobliskich gór wędrując wzdłuż Wisły, idąc szlakiem na Równicę oraz wjeżdżając kolejką na Czantorię. Wieczorem nie obyło się bez tradycyjnego grilla. Było pyszne jedzonko i wspaniała atmosfera. Następnego dnia opuściliśmy Ustroń i spędziliśmy miło czas w Wiśle. Wycieczka zakończyliśmy z dobrymi humorami oraz cudownymi wspomnieniami, które pozostaną w pamięci na długie lata.
Organizatorem wyjazdu była nasza wychowawczyni Pani profesor Anna Niepsuj, a opiekunem Pani profesor Bożena Ujma.
Uczniowie klasy IVE1
W środę 12.10 reprezentacja dziewcząt I LO reprezentowała powiat radomszczański w finale wojewódzkim w lidze lekkoatletycznej który się odbył w Sieradzu. Reprezentacja I LO składzie: 100m-Bareła Maja IVD, skok w dal Kowalska Milena IVD Karolina Stępień, Aleksandra Szydziak IVC,Lena Urbaniak IC, skok w zwyż-Majchrzak Nikola IVD, pchnięcie kulą - Janas Anna IC , 800m – Emilia Wrońska, pchnięcie kulą - Mrozińska Julia IVB, Niedźwiedzka Maja IIIE , 200m - Purgał Matylda IID, 800m - Sprawka Martyna IIIF-, 100m - Stolarska Weronika IIC, 100m - Szwedzik Ola ID, 4X100m Purgał Martyna, Stolarska Weronika, Szwedzik Ola, Maja Bareła, zajęły bardzo wysokie szóste miejsce w województwie. Wyprzedziły nas tylko SMS-y (szkoły mistrzostwa sportowego) . W tegorocznej edycji ligi lekkoatletycznej na wszystkich etapach rywalizacji wystąpiło ponad 400 szkół ponadpodstawowych z całego województwa łódzkiego - jest się z czego cieszyć.
BRAWO DZIEWCZYNY!!!
Opiekunem jest Michał Machura
W środę 12.10 reprezentacja dziewcząt I LO reprezentowała powiat radomszczański w finale wojewódzkim w lidze lekkoatletycznej, który się odbył w Sieradzu. Reprezentantka naszej szkoły wywalczyła srebrny medal w finale mistrzostw województwa.
BRAWO JULKA!!!
Opiekunem zawodniczki jest Michał Machura
Z okazji Dnia Chłopaka, wraz z wychowawcą panią profesor Anną Jędrzejczyk oraz panią profesor Małgorzatą Machaj, udaliśmy się na wycieczkę do Warszawy.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego. Poruszające obrazy, przedmioty, broń, filmy, nakłaniały do refleksji i zadumy nad losem powstańców oraz mieszkańców stolicy. Później mieliśmy okazję pospacerować po Starym Mieście, przypomnieć sobie historię najważniejszych zabytków i nacieszyć się urokiem miasta.
Mamy nadzieję, że w tym roku szkolnym odwiedzimy jeszcze kolejne miasta i zakątki naszego kraju :)
Klasa II e
5 października klasy I F i III C wzięły udział w wycieczce edukacyjno - integracyjnej do Warszawy. Młodzież odbyła spacer po historycznej części stolicy: Krakowskim Przedmieściu, Placu Zamkowym i Rynku Starego Miasta. Poznała historię takich obiektów jak kamienica Zamoyskich, z której żołnierze rosyjscy wyrzucili fortepian Fryderyka Chopina, kościół św. Krzyża z urnami serc F. Chopina i W. Reymonta, kościół św. Anny, zabytkowe zabudowania Uniwersytetu Warszawskiego, Pałac Prezydencki czy symboliczne miejsca zamieszkania Stanisława Wokulskiego i Ignacego Rzeckiego - bohaterów "Lalki" B. Prusa.
Ciekawą atrakcją było podziwianie panoramy Warszawy z ogrodów, usytuowanych na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
Ten interesujący dzień zakończył się spektaklem pt. "Aida" w Teatrze Roma. To musical, do którego inspiracją była opera Giuseppe Verdiego. Muzykę do spektaklu skomponował Elton John do słów Tima Rice a. Jego premiera miała miejsce na Broadwayu w 2000 r. Opowiada o miłości nubijskiej księżniczki do egipskiego kapitana, ale historia miłosna jest tylko pretekstem do uniwersalnych refleksji o mechanizmach władzy, o wolności i ludzkich uczuciach. Barwne i dynamiczne widowisko muzyczne i choreograficzne, wzbudziło wiele wzruszeń i wrażeń estetycznych.
Organizatorkami i opiekunkami wycieczki były: A. Kędra, R. Kosela, A. Niepsuj, J. Banaszczyk
10 października na ósmej godzinie lekcyjnej zostały przeprowadzone pierwsze warsztaty edukacyjne wpisane w realizację projektu językowo - krajoznawczego pt. "Odkryć, zobaczyć i zrozumieć", którego autorką jest pani Iwona Bałazińska. Spotkania odbywać się będą cyklicznie w poniedziałki do 14 listopada. Adresatem jest młodzież biorąca udział w wycieczce edukacyjnej "Jaskinie Morawskiego Krasu - Wiedeń". Celem spotkań jest zaznajomienie uczniów biorących udział w wyjeździe z tematyką krajoznawczą. W trakcie warsztatów będą prezentowane obiekty godne uwagi oraz osobistości świata kultury. Młodzież zostanie wdrożona w nazewnictwo niemieckojęzyczne z zakresu omawianych treści. Ponadto uczniowie doskonalić będą swe umiejętności z języka niemieckiego w aspekcie komunikowania się w nowych miejscach pobytu.
W dzisiejszym spotkaniu wzięła udział młodzież z klas Ic, Id, Ie, IIc, IIe, IIf, IIId. Uczniowie zapoznali się z sylwetkami osobistości wpisanymi w historię Wiednia, Johanna Straussa – znamienitego muzyka kreowanego na “Króla Walca” i Marii Teresy – arcyksiężnej Austrii sprawującej patronat nad kulturą, sztuką i architekturą ówczesnego Wiednia.
W drugiej części uczestnicy warsztatów z zaangażowaniem realizowali wprawki językowe w formie rozmówek ukierunkowanych na poruszanie się w nowym otoczeniu. Spotkanie warsztatowe wizytował Dyrektor I LO pan Bogdan Węgrzyński.
Iwona Bałazińska
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.
Beata Zając-Turlejska
W I Liceum Ogólnokształcącym powstanie kolejna pracownia „Eko - Laboratorium Biologiczne”, w ramach Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze ekologiczne pracownie” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dnia 29 listopada została podpisana umowa w Starostwie Powiatowym w Radomsku. WFOŚiGW reprezentował Pan Jerzy Kaczmarek, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚiGW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł.
Zostanie przeprowadzony gruntowny remont sali, zmodernizowana instalacja elektryczna. Powstaną stanowiska laboratoryjne dla uczniów. Zakupiony zostanie m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilna szafka laboratoryjna mobiLab. Sala wzbogaci się w komputer i monitor interaktywny z możliwością podłączenia mikroskopu w celu prezentacji obrazów całej klasie.
W Eko - Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych.
Beata Zając-Turlejska
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz