6 października 2022 r. to dzień, w którym uczniowie klas I A i I B wraz z opiekunami mieli czas na wspólną integrację na terenie eventowym Wapienniki położonym w miejscowości Smotryszów. Młodzież wykazała się sprawnością, zwinnością oraz pracą zespołową podczas gry w paintball. Po udanej i wyczerpującej grze wszyscy udali się na poczęstunek. Uczniowie piekli kiełbaski siedząc i poznając się przy płonącym ognisku. Dodatkowo chłopcy próbowali swoich sił w zapasach sumo, a dziewczyny śpiewały i tańczyły. Zabawy było co nie miara, a czas uciekał bardzo szybko. Wspomnienia z naszej pierwszej wspólnej wycieczki zostaną z nami na długie lata.
Dziękujemy Grupa Eventowa Sparta!
Pozdrawiamy, klasy I A i I B z wychowawcami.
Dzień Chłopaka obchodzony z małym opóźnieniem w 4c1. Spotkanie zaczęło się od wręczenia słodkich upominków. Wspólnie wesoło celebrowaliśmy święto, na koniec rozkoszowaliśmy się pyszną pizzą.
W czwartek uczestnicy wymiany po raz kolejny udali się do Kielc. Tym razem zwiedziliśmy dwie ekspozycje w Muzeum Narodowym - Muzeum Dialogu Kultur, pierwszą "Od różnorodności do dialogu" oraz "Sacrum Profanum", ukazująca sztukę ludową województwa świętokrzyskiego. Udaliśmy się także do Centrum Geoedukacji - Geonatura Kielce. Następnie, uczniowie i uczennice mieli okazję zwiedzenia Kielc.
Opiekun grupy: Tomasz Wojtasik
Dziś zdecydowanie małomiasteczkowo! Wraz z naszymi ukraińskimi gośćmi dzień spędziliśmy na wycieczce do Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie, gdzie zapoznaliśmy się z procesem tworzenia figurek i zastawy porcelanowej. Następnie udaliśmy się do Bodzentyna, gdzie w kadrach uchwyciliśmy klimat polskiej prowincji oraz ruin XIV wiecznego zamku.
Opiekun grupy: Tomasz Wojtasik
W środę 05.10 reprezentacja dziewcząt I LO reprezentowała powiat radomszczański w półfinale wojewódzkim w lidze lekkoatletycznej który się odbył w Bełchatowie. Reprezentacja I LO składzie: 100m-Bareła Maja IVD, skok w dal Kowalska Milena IVD Karolina Stępień, Aleksandra Szydziak IVC, 200m-Majchrzyk Nikola IVD, pchnięcie kulą - Janas Anna IC , 800m – Emilia Wrońska, pchnięcie kulą - Mrozińska Julia IVB, Niedźwiedzka Maja IIIE , 200m - Purgał Matylda IID, 800m - Sprawka Martyna IIIF-, 100m - Stolarska Weronika IIC, 100m - Szwedzik Ola ID, 4X100m Purgał Martyna, Stolarska Weronika, Szwedzik Ola, Maja Bareła, Dominika Kusiak IIID, i tym samym prawo do startu w FINALE Wojewódzkim 13.10. w Sieradzu.
BRAWO DZIEWCZYNY!!!
Opiekunem jest Michał Machura.
29 września 2022 roku w Uniejowie odbyły się Mistrzostwa Województwa Łódzkiego w Indywidualnych Biegach Przełajowych. W biegu na 1000m rywalizowały najlepsze biegaczki z całego województwa. I LO i zarazem Powiat Radomszczański reprezentowały:
Opiekunem drużyny jest mgr Piotr Lewandowski.
Trzeci dzień wymiany minął nam w Kielcach. Wizytę w stolicy województwa świętokrzyskiego rozpoczęliśmy od zwiedzenia miasta, Muzeum Narodowego - Pałacu Biskupów Krakowskich - najlepiej zachowanej oryginalnej wczesnobarokowej rezydencji pałacowej z pierwszej połowy XVII wieku w Polsce. Następnie udaliśmy się do rezerwatu przyrody - Kadzielnia, gdzie mieliśmy możliwość zejścia do jaskiń i podziwiania uroków jesieni.
Opiekun grupy: Tomasz Wojtasik
Na październik polecamy wszystkim książkę (tom poetycki) "Mondo cane” autorstwa Jerzego Jarniewicza, która została nagrodzona Nagrodą Literacką "Nike" 2022.
- Odbieram tę nagrodę jako nagrodę dla poezji - zaczął swoją przemowę po ogłoszeniu wyników Jerzy Jarniewicz - Dla tej poezji, która może być kołem ratunkowym, tej poezji którą... no ilu z nas czyta poezję? Tylu, ilu było poległych pod Termopilami, chyba niewiele więcej. Może od jutra będzie dzięki tej nagrodzie o 10 procent więcej, do czego namawiam.
Jerzy Jarniewicz jest filologiem angielskim, profesorem nauk humanistycznych, poetą, krytykiem literackim i tłumaczem (głównie literatury anglojęzycznej, m.in. Jamesa Joyce’a, Philipa Rotha, Craiga Raine’a). Jego tomik jest pierwszą od sześciu lat - i szóstą w ogóle - książką poetycką nagrodzoną Nike przez jury.
GEOWOS-owski spacer po Radomsku zakończony pysznościami w radomszczańskiej Metalurgii. Jak najlepiej świętować Dzień Chłopaka? Oczywiście, poznając najważniejsze miejsca na mapie Radomska, od Urzędu Miasta, przez Sąd Rejonowy, poprzez Powiatowy Urząd Pracy, Muzeum Regionalne w Radomsku. Nie zabrakło także wątków związanych z rewitalizacją, określaniem azymutu oraz integracją, połączoną ze słodkimi pyszności w restauracji Metalurgia.
Pozdrawiamy, klasa IE"Europejska".
Dzień drugi naszej wymiany obfitował w wiele atrakcji muzealniczych i przyrodniczych. Tuż po śniadaniu wybraliśmy się do Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Św. Katarzynie, gdzie mieliśmy okazję podziwiania unikatowej kolekcji kamieni szlachetnych i półszlachetnych z całego świata oraz uczestniczenia w pokazie ich szlifowania. Następnie młodzież z ZSEiE w Radomsku przedstawiła prezentację dotyczącą technik i zasad fotograficznych. Po drugim śniadaniu udaliśmy się do Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi. Po pokazie filmowym i zwiedzaniu muzeum wyruszyliśmy na szlak w kierunku Klasztoru na Św. Krzyżu. W drodze podziwialiśmy piękno przyrody Świętokrzyskiego Parku Narodowego i gołoborza przy Łysej Górze. Po obiedzie uczestniczyliśmy w zajęciach integracyjnych przeprowadzonych przez młodzież z I LO i szkół ukraińskich. Co prawda pogoda za oknem nas dziś nie rozpieszczała, natomiast pogoda ducha uczestników wymiany jest z dnia na dzień coraz lepsza!
Opiekun: Tomasz Wojtasik
Minął pierwszy dzień projektu realizowanego w ramach Polsko-Ukraińskiej Wymiany Młodzieży pomiędzy I LO oraz ZSEiE z Radomska oraz dwoma szkołami partnerskimi z Równego na Ukrainie. Spotkanie z uczniami ukraińskimi rozpoczęło się w Warszawie, skąd odebraliśmy partnerów naszej wymiany. Potem przedostaliśmy się do Świętej Katarzyny w Górach Świętokrzyskich, gdzie realizujemy większość zadań. Tu nastąpiła prezentacja grup, przedstawienie fotografii z działań przygotowawczych, krótka integracja oraz ewaluacja oczekiwań uczestników projektu
Film z przygotowania do projektu 1
Film z przygotowania do projektu 2
Opiekun grupy: Tomasz Wojtasik
Serdecznie dziękujemy młodzieży I LO, która wzięła udział w wymianie polsko-niemieckiej, oraz w szczególności ich Rodzicom, którzy w tak wspaniały i serdeczny sposób ugościli uczniów z Heinrich-Mann- Schule z Dietzenbach. Jesteście wspaniali!!!
Vielen Dank!
Justyna Broniszewska i Roman Hüfner (koordynatorzy projektu), Elżbieta Ozga (współorganizatorka), Hans Peter Löw (dyrektor szkoły) oraz Harald Knieriemen (współorganizator).
Środa rano...kierunek - KIELCE. W planach: Podzamcze - Centrum Nauki Leonardo da Vinci, następnie Zamek w Chęcinach, rezerwat Kadzielnia i rezerwat Ślichowice w Kielcach. Tak w skrócie wyglądał wyjazd klasy IE "europejska" z województwem świętokrzyskim w roli głównej.
Ale, nie obyło się bez: obliczania azymutu, określania odległości na mapie i w terenie, orientowania mapy, licznych legend o Chęcinach i zamku w Chęcinach oraz legend o Górach Świętokrzyskich. W tym miejscu - OGROMNE BRAWA dla: Amelii Grochowskiej oraz Wiktorii Stefańczyk za fenomenalne opowieści i prezentacje wybranych legend!
W Centrum Nauki Leonardo da Vinci mogliśmy skorzystać z licznych atrakcji, wśród których należy wyróżnić: Koło Fizyka, Dzwony Rurowe, Kołyskę Newtona, Koło Chomika, Komnatę Amesa, Lejek Grawitacyjny. Zabawa była przednia!
Na deser zjedliśmy dwa smakowite rezerwaty: Kadzielnia (z pięknym amfiteatrem) i Ślichowice, gdzie mogliśmy na własne oczy zobaczyć efekty orogenez, form deformacji skalnych, a także posłuchać o dziejach Ziemi w aspekcie geologicznym. Nie zabrakło także gry terenowej i całej gamy zadań edukacyjno-integracyjnych do wykonania.
Pozdrawiamy - klasa IE "europejska"!
25 czerwca tego roku w ramach 9. edycji przedsięwzięcia edukacyjnego RADOMSKO ZDAJE ANGIELSKI ośmioro uczniów i absolwentów naszej szkoły przystąpiło do egzaminu Cambridge English B2 First. Akcję od lat współorganizują P.P.J.O. Horizon, I LO oraz II LO w Radomsku, pod patronatem honorowym Starosty Powiatu Radomszczańskiego.
Egzamin, którego poziom porównywalny jest z maturą z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym, przeprowadzono w I Liceum Ogólnokształcącym we współpracy z ośrodkiem British Council w Częstochowie. Wszyscy uczniowie, a byli to: Maria Banaszczyk, Natalia Dziegieć, Alicja Gaik, Igor Olejarczyk, Klaudia Sobczyk, Martyna Sowa, Alicja Wideryńska oraz Kacper Zatoń egzamin zdali. Czworo laureatów otrzymało najwyższą możliwą ocenę A, troje ocenę B, a jedna osoba ocenę C. Wyniki takie plasują nasze liceum grubo powyżej średniej krajowej i światowej.
Ponadto spośród wszystkich 25 kandydatów z terenu powiatu radomszczańskiego, którzy przystąpili do egzaminu, najwyższe wyniki osiągnęli właśnie kandydaci z I LO: Martyna Sowa (186 pkt na 190 możliwych), Alicja Gaik (185 pkt) oraz Alicja Wideryńska (185 pkt).
23 września 2022 podczas uroczystej gali w I LO nastąpiło podsumowanie akcji oraz wręczenie certyfikatów i nagród. Gościem honorowym uroczystości był radomszczanin – p. Zbigniew Chrząszcz – który przybliżył zebranym swoją twórczość literacką. Pan Zbigniew, jako absolwent naszej szkoły, ufundował cztery egzemplarze swoich książek dla biblioteki I LO w Radomsku.
Laureatom serdecznie gratulujemy, a Was zapraszamy do lektury. Te kryminały naprawdę wciągają!
Opracował: Piotr Pacholik
Przypominamy, że dni: 5, 6, 7, 8 maja 2025 r. to dni dodatkowo wolne od zajęć dydaktycznych dla uczniów (trwają wówczas egzaminy maturalne). 2 maja 2025 r. nasza szkoła będzie nieczynna.
Dyrekcja I LO w Radomsku
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.
Beata Zając-Turlejska
W I Liceum Ogólnokształcącym powstanie kolejna pracownia „Eko - Laboratorium Biologiczne”, w ramach Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze ekologiczne pracownie” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dnia 29 listopada została podpisana umowa w Starostwie Powiatowym w Radomsku. WFOŚiGW reprezentował Pan Jerzy Kaczmarek, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚiGW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł.
Zostanie przeprowadzony gruntowny remont sali, zmodernizowana instalacja elektryczna. Powstaną stanowiska laboratoryjne dla uczniów. Zakupiony zostanie m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilna szafka laboratoryjna mobiLab. Sala wzbogaci się w komputer i monitor interaktywny z możliwością podłączenia mikroskopu w celu prezentacji obrazów całej klasie.
W Eko - Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych.
Beata Zając-Turlejska
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz