Za nami pierwszy dzień u naszych niemieckich partnerów, pełen nowych i ciekawych wrażeń. Przed południem odwiedziliśmy naszą partnerską szkołę, zostaliśmy serdecznie przywitani przez Dyrektora szkoły (Hans Peter Löw), nieco się zintegrowaliśmy, a następnie udaliśmy się na oficjalną wizytę do starostwa, gdzie mieliśmy przyjemność spotkać się z Panem Starostą Oliverem Quillingiem, a następnie obejrzeć prezentację na temat powiatu Offenbach, którą przedstawiła nam Pani Sybille Möller. Po wspólnym obiedzie udaliśmy się na zasłużony odpoczynek u naszych niemieckich gospodarzy.
Zawody Strzeleckie TURNIEJ ZWYCIĘSTWA, które odbyły się 7 maja br. w Zduńskiej Woli potwierdziły kolejny raz, iż Marta Niedbała, uczennica ID plasuje się, zajmując najwyższe lokaty, w czołówce zawodników tej dyscypliny sportu. Trenuje w klubach Łódzkiego Związku Strzelectwa Sportowego oraz Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Instruktorem sportowym Marty jest Pan Sławomir Dziegieć. Do jej najbardziej znaczących wyróżnień należy zdobycie II miejsca w Międzynarodowych Zawodach W Strzelaniach Pneumatycznych (październik 2021r.) i II miejsca w Mistrzostwach Polski Młodzików w konkurencji Pistolet pneumatyczny MIX (październik 2021r.). Marta prezentuje na zdjęciach medale i dyplomy za zajęcie najwyższych miejsc w konkurencji strzeleckiej na szczeblu województwa i kraju.
Marto gratulujemy ci serdecznie i życzymy dalszych sukcesów!
Iwona Bałazińska – wychowawca klasy
Po długiej przerwie spowodowanej pandemią w końcu nadszedł czas na długo wyczekiwaną wymianę międzynarodową ze szkołą Heinrich-Mann-Schule z Dietzenbach.
Podekscytowani czekamy na pierwsze spotkanie z naszymi niemieckimi partnerami, ale przed nami na razie długa podróż... cdn.
Od kilku dniu na korytarzu szkolnym oraz w sali 30 prezentowane są prace uczniów klas pierwszych (Ic, Ie, If) i drugich (IId, IIe) sekcji języka niemieckiego. Wystawa plakatów najczęściej w formie collage stanowi część finalną projektu o charakterze poznawczym. Realizując poszczególne zadania przedsięwzięcia młodzież poznawała najwybitniejszych twórców niemieckojęzycznych z zakresu kultury i nauki. Prace warsztatowe ukierunkowane były odpowiednio do tytułu przedsięwzięcia Persönlichkeiten der Wissenschaft und der Kultur deutschsprachiger Länder/ Osobistości nauki i kultury krajów niemieckojęzycznych na pozyskiwanie wiedzy i tworzenie kompilacji obrazowo - słownej na temat wybranych naukowców, muzyków, literatów czy aktorów. Zadania projektowe odpowiednio do poziomu klas były zróżnicowane pod względem oczekiwań. Uczniowie klas drugich, dzięki lepszej znajomości języka niemieckiego niż ich młodsi koledzy, tworzyli szerokie spektrum, w którym przewijały się wątki składające na zobrazowanie postaci. Projekt miał charakter konkursowy. Jego rozstrzygnięcie poznacie podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego, kiedy zostaną wręczone dyplomy uznania.
Wszystkim uczniom klas pierwszych i drugich gratuluję zaangażowania w prace projektowe, które przybliżyły piękno świata kultury i wzbogaciło wiedzę z zakresu nauki.
Opiekun młodzieży - Iwona Bałazińska
“Uczcie się języków i używajcie ich z fantazją, ale uczciwie i bezbłędnie (mimo fantazji).” To słowa Karla Dedeciusa, kongenialnego niemieckiego tłumacza. Warsztatom translatorskim, które odbyły się 19 maja towarzyszyło przytoczone powyżej przesłanie. Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich, uczestnicy warsztatów analizowali treści wierszy Janusza Różewicza i tłumaczenia autorstwa Aloisa Woldana. Konfrontowano oryginał z przekładem, zatrzymując się przy każdym wersie, niekiedy słowie, ale zawsze w kontekście pełnego tekstu. Niekiedy “suche” brzmienie omawianej frazy oryginału nabierało “koloru” w wersji tłumaczeniowej. Innym razem było zgoła na odwrót. Praca nad testami nie mogłaby przebiegać bez fantazji i umiejętności językowych. Spotkanie warsztatowe przebiegało w twórczej i miłej atmosferze. Pracującym grupom młodzieży przypatrywała się pani dyrektor Renata Kosela.
Autor warsztatów i prowadząca zajęcia Iwona Bałazińska
W czwartek po raz kolejny gościliśmy wykładowcę z Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie - tym razem była to Pani Profesor Violetta Jaros, która przybliżyła młodzieży sylwetkę Joachima Lelewela oraz omówiła językową stronę pism uczonego, skupiając się na pojęciach związanych z medycyną.
Spotkanie to element innowacji lingwistycznej realizowanej w I LO. Wykładu na platformie TEAMS wysłuchali uczniowie klas: III B1 i III C1.
A.P.-B.
Tym razem bohaterem spotkania był Janusz Różewicz. Uczniowie I LO poznali sylwetkę twórczą poety oraz interpretowali wybrane teksty, które staną się punktem wyjścia do dalszych działań (pracy literackiej, interpretacji w języku obcym, prezentacji multimedialnej). Warsztaty są częścią innowacji realizowanej w ramach projektu "Poezja współczesna i jej interpretacje w słowie i obrazie". Urokowi poezji Janusza Różewicza uległa również Pani Dyrektor.
Zajęcia poprowadziła p. Anna Piotrowska-Borowicz.
Ogólnopolski konkurs przedmiotowy z języka niemieckiego “Galileo” został pozytywnie rozstrzygnięty w przypadku dwóch osób z naszej szkoły. Zuzanna Ciesielska, uczennica klasy Ic i Krzysztof Młynek, uczeń klasy Id zdobyli dyplomy wyróżnienia.
Sukces we współzawodnictwie stał się możliwym dzięki bardzo dobremu przygotowaniu w zakresie językowym. Wyróżnione we współzawodnictwie osoby zmagały się bowiem z zadaniami z zakresu gramatyki, struktur leksykalno - gramatycznych i rozumienia tekstu czytanego. Satysfakcjonujące wyniki potwierdziły, iż Nagrodzeni potrafią zastosować swą wiedzę w różnorodnych zadaniach sprawdzających umiejętności językowe na wielu płaszczyznach.
Gratulujemy serdecznie Zuzannie i Krzysztofowi i życzymy dalszych sukcesów.
Opiekun: Iwona Bałazińska
Podczas gdy Federacja Rosyjska zaatakowała Ukrainę zauważyłem jak wielu rodaków starało się solidaryzować i pomóc ludności ukraińskiej, zarówno uchodźcom jak i obywatelom, którzy musieli pozostać w kraju ogarniętym walkami. Postanowiłem również, okazać wsparcie i zachęcić lokalną społeczność amerykańską, by sami mogli zainteresować się tym co dzieje się w Europie.
Mr. Conell, który jest moim nauczycielem matematyki okazał ogromną aprobatę i wraz ze mną postanowił zorganizować zbiórkę pieniędzy dla Ukrainy. Na początku wykonałem prezentację, w której opowiedziałem o tym jak sam podróżowałem po Ukrainie, która była wolnym państwem, z własną tożsamością. Starałem się również nakreślić kontekst geopolityczny. Ponad to udało mi się skontaktować z Ukraińskim uczniem, który również przebywa w USA na wymianie. Dzięki niemu niestety zobaczyłem smutny obraz wojny. Po prezentacjach zdecydowaliśmy, że umieścimy szklane słoiczki w każdej z klas, by uczniowie mogli wrzucić do nich pieniądze, które zostaną przekazane fundacji. Po tygodniu przekazaliśmy zebrane fundusze fundacji Razom for Ukraine. Klasa geograficzna ozdobiła i rozprowadziła szklane słoiczki po szkole, a klasa matematyczna zajęła się liczeniem. Udało nam się uzbierać ponad tysiąc dolarów.
Nie było by to możliwe gdyby nie współpraca uczniów, oraz grona pedagogicznego.
Jestem bardzo dumny, że razem mogliśmy okazać gest solidarności i zwrócić uwagę na problemy, które są nam bliskie mimo różnicy nawet kilku tysięcy kilometrów.
IGOR SAMBOR
W ostatni piątek klasa II D wraz z opiekunami spędzała czas w Wapiennikach k. Radomska. Było aktywnie i relaksująco. Dopisała pogoda i humory!
„Upadek” – to powieść filozoficzna Alberta Camusa wydana w 1956 r., jest jego ostatnim ukończonym dziełem literackim. Z akcją umiejscowioną w Amsterdamie, Upadek składa się z serii monologów Jeana-Baptiste Clemence’a, rozmyślającego nad swoim życiem w obecności nieznajomego. Spowiedź, Clemence’a o jego sukcesie, kiedy to był bogatym paryskim adwokatem, cieszącym się wielkim szacunkiem wśród jego współpracowników, a także o jego kryzysie, i wreszcie o spadku z piedestału świetności. Bohater dopiero z czasem przekonuje się, jacy są ludzie, jaki jest on sam…
To absorbująca, filozoficzna powieść Alberta Camusa aktualna do dziś!
Przekonajcie się sami! Polecam na majowe wieczory.
Anna Piotrowska-Borowicz
Kolejny raz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku awansowali do SDiM w Warszawie. Na obecną XXVIII Sesję mandat posła uzyskali uczniowie klasy IIB: Mateusz Stanek oraz Jakub Miarka.
Sejm Dzieci i Młodzieży to przedsięwzięcie edukacyjne, które ma kształtować postawy obywatelskie, szerzyć wśród młodzieży wiedzę o zasadach funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, a także aktywizować młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych. Projekt realizuje Kancelaria Sejmu RP we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.
Tematem projektu było: Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne? Przedstaw na przykładzie wybranego bohatera lub bohaterki.
Bohaterem wybranym przez uczniów został Stanisław Sojczyński ps. „Warszyc”- kapitan piechoty Armii Krajowej, organizator i dowódca Konspiracyjnego Wojska Polskiego
Opiekunami merytorycznymi uczniów były: Małgorzata Machaj oraz Bożena Ujma
Miło nam poinformować, że uczeń kl. III C1 Łukasz Kowalczyk został zaproszony na spotkanie PTMA - oddział w Łodzi celem przedstawienia swojej pracy nagrodzonej podczas Seminarium Astronomiczno-Astronautycznego.
"Kosmiczne wojaże fal radiowych odbieranych za pomocą własnoręcznie zbudowanej aparatury. Czyli co na satelicie Es'Hail 2/QO-100 piszczy". Prezentacja pracy odbyła się 28 kwietnia 2022r.
Spotkania takie dają możliwość kontaktu ze znanymi, doświadczonymi miłośnikami astronomii.
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA) (pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk) to jedno z najstarszych towarzystw w Polsce.
3 maja nasze miasto i jego mieszkańcy obchodzili kolejną rocznicę uchwalenia Ustawy Rządowej z 1791 roku. Najpierw w Kolegiacie św. Lamberta odbyła się uroczysta msza św. Następnie jej uczestnicy przemaszerowali pod obelisk, który znajduje się na Placu 3 Maja. Teatr Źródło oraz Szkolny Teatr Źródełko działający w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w strojach z epoki zaprezentowały fragmenty Konstytucji oraz pokazały, w jaki sposób reagowali na nie ówcześni Polacy. Później pod pomnikiem przedstawiciele powiatu, miasta, partii politycznych, związków zawodowych, stowarzyszeń i fundacji złożyli kwiaty i wiązanki.
Poczet sztandarowy Naszego Liceum reprezentowali: Dominika Ludwin, Maja Bareła, Oliwier Winkler i Mateusz Dudek.
Z ksiąg miasta Radomska dowiadujemy się, że 29 IX 1791 roku w kościele parafialnym zgromadziła się zwierzchność miejska, cechy i całe społeczeństwo, pospólstwo miasta i przedstawiciele powiatu, aby uczcić uchwalenie Konstytucji 3- go Maja (Stanisław Sankowski Z dziejów miasta Radomska (do 1939 r.)).
Radosław Oziembała
Przypominamy, że dni: 5, 6, 7, 8 maja 2025 r. to dni dodatkowo wolne od zajęć dydaktycznych dla uczniów (trwają wówczas egzaminy maturalne). 2 maja 2025 r. nasza szkoła będzie nieczynna.
Dyrekcja I LO w Radomsku
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.
Beata Zając-Turlejska
W I Liceum Ogólnokształcącym powstanie kolejna pracownia „Eko - Laboratorium Biologiczne”, w ramach Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze ekologiczne pracownie” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dnia 29 listopada została podpisana umowa w Starostwie Powiatowym w Radomsku. WFOŚiGW reprezentował Pan Jerzy Kaczmarek, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚiGW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł.
Zostanie przeprowadzony gruntowny remont sali, zmodernizowana instalacja elektryczna. Powstaną stanowiska laboratoryjne dla uczniów. Zakupiony zostanie m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilna szafka laboratoryjna mobiLab. Sala wzbogaci się w komputer i monitor interaktywny z możliwością podłączenia mikroskopu w celu prezentacji obrazów całej klasie.
W Eko - Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych.
Beata Zając-Turlejska
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz