Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczniom oraz Wychowawcom, którzy zaangażowali się w akcję charytatywną zorganizowaną przez Towarzystwo Patriotyczne Kresy w Częstochowie.
Udało się nam przekazać aż 53 paczki! Znalazły się w nich produkty spożywcze oraz przybory szkolne, które w niedługim czasie trafią do naszych Rodaków mieszkających na Kresach Wschodnich.
Dziękujemy za okazane wsparcie i za to, że potraficie dzielić się dobrem z innymi!
Zawsze można na Was liczyć!!!
Samorząd Uczniowski
Ewa Pieles
Marta Kurek
Alicja Wyrfel-Grzegorczyk
Od lewej: Oliwia Kantorosińska - członek zarządu, Joanna Ozga - przewodnicząca, Weronika Kalek - sekretarz, Kacper Smolarek - zastępca przewodniczącej, Lena Urbaniak - skarbnik, Maja Walada - rzecznik praw ucznia.
Opiekunami SU są p. Ewa Pieles i p. Marta Kurek.
ŻYCZYMY OWOCNEJ PRACY!!!
Już wkrótce, w naszej szkole, odbędzie się mini-wystawa, podczas której będziecie mogli zapoznać się z efektami czwartej edycji wymiany polsko-ukraińskiej „Smaki i smaczki”, którą na przełomie września i października realizowały cztery szkoły partnerskie. Gwoli przypomnienia, uczestniczyło w niej w sumie 36 uczniów, po 9 osób z każdej szkoły. Z Radomska były to: ZSE-E oraz ILO, z ukraińskiego miasta Równe: Liceum ,,Lider’’ oraz Równieńskie Gimnazjum nr 14. W trakcie pobytu w miejscowości Kamionki Małe pod Toruniem, młodzież realizowała działania główne, dzieląc się doświadczeniami i tradycjami kulinarnymi swoich regionów. Poznawaliśmy zasady zdrowego żywienia, komponowaliśmy własne przekąski, dzieliliśmy się przepisami naszych przodków, degustowaliśmy przetwory domowe przywiezione z domowych spiżarń. Ponadto, realizowaliśmy szereg innych działań, o których na bieżąco Was informowaliśmy. Udział w wymianie pozwolił młodzieży nawiązać nowe znajomości, pokonać bariery językowe oraz mile spędzić czas.
https://www.facebook.com/share/v/py5c2gzdbim4Nobv/https://m.youtube.com/channel/UCLKlly4RIPJJ58nePs1-AOg/about
W poniedziałek w XXVI Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi odbyło się spotkanie uczniów z całego regionu z wiceministrą edukacji Katarzyną Lubnauer. Wzięło w nim udział 120 młodych ludzi z 66 szkół, w tym nasi reprezentanci: Marta Stępień oraz Bruno Bareła - uczniowie klasy IIID.
Spotkanie miało formułę "okrągłego stołu". Dyskutowano o wyzwaniach stojących przed polską edukacją, profilu absolwenta oraz zmianach w systemie nauczania. Wśród wielu pytań do pani wiceministry można wskazać:
Spotkanie w Łodzi było drugim takim wydarzeniem w skali kraju, planowane są kolejne w innych województwach.
Relacja oraz zdjęcia ze spotkania: https://expressilustrowany.pl/wiceminister.../ar/c5-18890937
Zdjęcia: Grzegorz Gałasiński - Ekspress Ilustrowany
Młodzież szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu radomszczańskiego wraz ze swoimi opiekunami przybyła 15 października do MDK, aby obejrzeć film Katarzyny Kolendy-Zaleskiej „Chwilami życie bywa znośne”. Projekcja filmu wpisana została w harmonogram wydarzeń realizowanych w ramach projektu lingwistycznego „Mistrzowie pióra – Wisława Szymborska i Karl Dedecius”. Prezentacja filmu stanowiła pierwsze ogniwo przedsięwzięcia realizowanego przez trzy radomszczańskie placówki kulturalno - oświatowe I LO, MDK i MBP w Radomsku. Obejrzenie filmu było możliwe dzięki uprzejmości Fundacji Wisławy Szymborskiej, za co organizatorzy składają Prezesowi Fundacji, Michałowi Rusinkowi serdeczne podziękowania. #ESBANKwspiera
Mistrzostwa Powiatu Radomszczańskiego w pływaniu drużynowym dziewcząt – 15.10.2024r.
Drużyna I LO Radomsko w składzie: Victoria Sadowska, Natalia Mielczarek, Dominika Barańska, Lena Banaszczyk, Wiktoria Jadczyk, Wiktoria Gal, Olga Oleszczak, Dominika Drozdek, Lena Krzyszkowska, Natalia Sokołowska, Ania Janas po zaciętej rywalizacji w sztafetach i pływaniu indywidualnym zdobyła I miejsce i prawo startu w Półfinale Mistrzostw
Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim.
Gratulujemy !!!
Opiekunem naszych pływaczek jest Piotr Lewandowski.
15.10.2024r w miejskiej pływalni AQUARA w Radomsku, odbyły się Mistrzostwa Powiatu Radomszczańskiego w pływaniu drużynowym chłopców.
Drużyna I LO Radomsko w składzie: Krzysztof Ćwiek, Maksymilian Zakrzewski, Szymon Wojciechowski, Mikołaj Wojciechowski, Filip Winkler, Antoni Woldan, Kajetan Włodarczyk, Szymon Rogulski wywalczyła I miejsce i będzie reprezentować nasz powiat w Półfinale Mistrzostw Województwa w Piotrkowie Trybunalskim.
Gratulujemy!!!
Opiekunem naszych pływaków jest Piotr Lewandowski.
Dzisiaj w naszej szkole miała miejsce uczta dla ciała i ducha. Uczniowie klas pierwszych zorganizowali kawiarenkę, która stała się pretekstem do przekazania życzliwych słów całej społeczności szkolnej.
Uzyskany dochód został przekazany na potrzeby Samorządu Uczniowskiego.
Dziękujemy wszystkim smakoszom!!!
Przystąpiliśmy do ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.
Koordynatorkami przedsięwzięcia są: p. M. Kurek, p. B. Ujma i p. A. Wyrfel-Grzegorczyk
Serdecznie gratulujemy Julii Winiarskiej zajęcia III miejsca w dyktandzie "Bitwa na teksty" zorganizowanym przez MBP w Radomsku.
Opiekunem Julii była p. M. Kurek.
Dziś uczestniczyliśmy w trzecim z serii wyjazdów na zajęcia w laboratorium Politechniki Wrocławskiej.
Uczniowie klas IV C i II C oraz II F pod okiem dr Iwony Rutkowskiej prowadzili badania dotyczące szybkości reakcji chemicznych. Doświadczenia pozwoliły m.in. zbadać wpływ temperatury, stężenia reagentów, obecności katalizatora lub inhibitora na przebieg reakcji. Zajęcia zakończyła najbardziej efektowna reakcja - chemiczny zegar.
Pozostałą część wyjazdu wypełnił nam jesienny spacer po wrocławskim Starym Mieście.
Polecamy taki sposób poszerzania wiedzy o chemii!
Organizator: Aneta Krupińska
10 października 2024 odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Frekwencja wyniosła 71%. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za przybycie i udział w wyborach:)
Oto uczniowie, którzy uzyskali największą ilość ważnych głosów i tym samym wchodzą w skład nowego SU:
1. Joanna Ozga, kl. III A (149 głosów) – przewodniczącaJednocześnie informujemy, że szkolnym Rzecznikiem Praw Ucznia została Maja Walada z kl. III A.
Nowym członkom Samorządu Uczniowskiego serdecznie GRATULUJEMY i życzymy owocnej pracy:)
SU i opiekunowie
W Bełchatowie we wtorek 10.10.2024 r. reprezentacja dziewcząt I LO zdobyła srebrny medal w półfinale wojewódzkim w sztafetowych biegach przełajowych. Dziewczyny przegrały ze szkołą z Kleszczowa, a dokładnie z klubem lekkoatletycznym Omega Kleszczów. Dziewczyny wystąpiły w składzie: Aleksandra Szwedzik, Milena Wyczółkowska, Justyna Łągiewska, Lena Misztalska, Katarzyna Marczak, Aleksandra Bareła, Zuzanna Gałek.
Nasze lekkoatletki wywalczyły sobie prawo do startu w FINAŁACH WOJEWÓDZTWA, które odbędą się 18.10 w Sieradzu.
Dziękuję bardzo panu Tomkowi Mazurowi, pani Anecie Krupińskiej oraz innym nauczycielom, dzięki którym dziewczyny będą mogły spokojnie nadrobić zaległy materiał.
SUPER ZAWODY! DZIEWCZYNY GRATULACJE!!!
Opiekun Michał Machura
Czym jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki? Jaki dokument reguluje prawa i obowiązki osób uczących się? Które państwo zainicjowało prace nad Konwencją o prawach dziecka? Komu przysługuje egzamin poprawkowy? Jak wygląda usprawiedliwianie nieobecności pod kątem prawnym? Czyjej zgody wymaga wprowadzenie mundurków szkolnych? Do kogo można złożyć odwołanie od wyniku maturalnego? ...i wiele, wiele innych pytań pojawiło się dziś podczas szkolnego etapu IV edycji Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia. Celem Olimpiady jest upowszechnienie wiedzy na temat praw ucznia wśród uczniów. Składa się z trzech etapów: szkolnego, wojewódzkiego i ogólnopolskiego.
Etap pierwszy składał się z 30 pytań wielokrotnego wyboru. W etapie szkolnym udział wzięły uczennice klasy IIIE1: Nadia Cyganek, Maja Lipina, Zuzanna Domagała oraz uczennica klasy IIIE - Wiktoria Stefańczyk.
Organizatorem Olimpiady jest Fundacja na Rzecz Praw Ucznia.
Wyniki etapu szkolnego zostaną ogłoszone najpóźniej 18. listopada po weryfikacji prac w całym kraju.
Opiekunem merytorycznym uczennic jest nauczyciel geografii i WOS - Tomasz Mazur.
Trzymajcie kciuki za nasze Uczestniczki!
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.
Beata Zając-Turlejska
W I Liceum Ogólnokształcącym powstanie kolejna pracownia „Eko - Laboratorium Biologiczne”, w ramach Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze ekologiczne pracownie” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dnia 29 listopada została podpisana umowa w Starostwie Powiatowym w Radomsku. WFOŚiGW reprezentował Pan Jerzy Kaczmarek, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚiGW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł.
Zostanie przeprowadzony gruntowny remont sali, zmodernizowana instalacja elektryczna. Powstaną stanowiska laboratoryjne dla uczniów. Zakupiony zostanie m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilna szafka laboratoryjna mobiLab. Sala wzbogaci się w komputer i monitor interaktywny z możliwością podłączenia mikroskopu w celu prezentacji obrazów całej klasie.
W Eko - Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych.
Beata Zając-Turlejska
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz