Nasza przygoda polsko-niemiecka dobiegła do końca. W piątkowe przedpołudnie odbyliśmy jeszcze wspólny rejs statkiem po Wiśle w Krakowie, po czym udaliśmy się na lotnisko Balice, aby tutaj pożegnać naszych niemieckich przyjaciół. Było ciężko, były łzy, no ale cóż, wszystko co dobre, szybko się kończy.
Jestem przekonana, że część zawartych przyjaźni przetrwa z pewnością długie lata.
Już teraz zapraszam młodzież I LO do udziału w kolejnym projekcie wymiany.
J. Broniszewska
28 września br. młodzież klasy IId odwiedziła najpiękniejsze zakątki Wrocławia. Podczas wycieczki edukacyjnej była możliwość zaznajomienia się z bogactwem świata fauny i flory w Zoo i Ogrodzie Japońskim oraz Afrykarium. Prawdziwą ucztą zarówno dla ucha jak i dla oka był pokaz dzienny “Fontanny Multimedialnej na Pergoli”. Wycieczkowiczów urzekła muzyka Hansa Zimmera z filmu “Piraci z Karaibów” oraz fragmenty V symfonii Ludwiga van Beethovena. Następnym elementem był spacer uliczkami Starego Miasta, którego kolorowe, odrestaurowane kamienice wzbudzały zachwyt.
Iwona Bałazińska - wychowawca klasy IID
Dziś z samego rana pojechaliśmy do Zakopanego, aby poczuć atmosferę naszych przepięknych Tatr. Przed południem byliśmy przy Wielkiej Krokwi i bawiliśmy się fantastyczne w Iluzja Park. Śmiechu było co nie miara. Po przerwie obiadowej, oczywiście na Krupówkach, udaliśmy się kolejką linową na Gubałówkę. Co prawda, było mglisto, ale i tak wszyscy się świetnie bawili.
Justyna Broniszewska
Środa była dla nas dniem pełnym refleksji. Najpierw udaliśmy się do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży na kilkugodzinne warsztaty w języku polskim i niemieckim, których celem było przygotowanie naszej młodzieży do wizyty w Auschwitz. Po wspólnym obiedzie w ośrodku rozpoczęliśmy zwiedzanie Muzeum wraz z przewodnikami.
Po powrocie do Krakowa zjedliśmy wspólną kolację w niezwykle klimatycznych podziemnych wnętrzach restauracji tuż przy krakowskim rynku. No i ta atmosfera Krakowa nocą chyba każdego codziennie zachwyca...
J. Broniszewska
Dzisiejsze dzień jest początkiem naszego dłuższego pobytu w Krakowie. Najpierw udaliśmy się na zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce. Po tym ekscytującym oprowadzaniu w dwóch językach pojechaliśmy do Krakowa, gdzie po zakwaterowaniu i wspólnym obiedzie zwiedziliśmy z anglojęzycznym przewodnikiem najciekawsze zakątki tego miasta. Wieczorem natomiast mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć podekscytowanych szkockich kibiców i posłuchać na żywo, jaka atmosfera panowała na stadionie Cracovii podczas meczu Szkocja-Ukraina.
J. Broniszewska
Poniedziałek spędziliśmy w Radomsku. Przed południem nasi uczniowie oprowadzili swoich niemieckich kolegów po naszej szkole, zapoznali ich ze swoimi kolegami z klasy oraz zaprosili na swoje lekcje. Ważnym punktem naszego przedpołudniowego pobytu w szkole było spotkanie Dyrektorów obydwu szkół. Panowie Bogdan Węgrzyński i Hans Peter Löw podpisali wspólnie certyfikat o partnerstwie szkół (Freundschaftsurkunde). Po części oficjalnej zjedliśmy przepyszny obiad na naszej stołówce, po którym udaliśmy się do Starostwa Powiatowego w Radomsku na spotkanie z Panią Starostą Beatą Pokorą, Panią vice Starostą Małgorzatą Lewandowską, Sekretarzem powiatu Panem Tomaszem Kornackim oraz z Panem Marcinem Kwartą z Biura Promocji i Rozwoju Powiatu. Po serdecznym przywitaniu, obejrzeniu ciekawych prezentacji i wręczeniu upominków cała grupa mogła się zintegrować w Zagadkowie ( Escape rooms) i na smacznych lodach w Castelli.
J. Broniszewska
W poniedziałek 26.09 reprezentacja dziewcząt I LO zdobyła mistrzostwo powiatu w sztafetowych biegach przełajowych w składzie: Kowalska Milena, Majchrzyk Nikola, Korzela Zuzanna IVD, Urbaniak Lena, Marczak Katarzyna IC, Klekowska Wiktoria IIIC, Ozga Asia, Dudek Natalia IA , Sprawka Martyna IIIF, Stolarska Weronika IIC, Kusiak Dominika IIID, Marszałek Zofia IE, Wrońska Emilia IVE. Drużyna I LO tym samym wywalczyła prawo startu w półfinale wojewódzkim który odbędzie się 13.10 w Bełchatowie.
Opiekunem drużyny jest Michał Machura
Niedzielę spędziliśmy już wspólnie na wycieczce do Wrocławia. Najpierw było zoo i Afrykarium, następnie spacer z przewodnikami w języku polskim i niemieckim po ciekawych zakątkach, a na koniec piękna panorama miasta wprost z 49 piętra Sky Tower. Mnóstwo pozytywnych wrażeń dostarczyła nam również przepiękna wrześniowa pogoda:)
J. Broniszewska
25 września obchodziliśmy 77. rocznicę utworzenia Konspiracyjnego Wojska Polskiego. W związku z tą uroczystością w Kościele pw. NMP Królowej Polski o godz. 12 została odprawiona msza św. Następnie pod Pomnikiem Konspiracyjnego Wojska Polskiego kwiaty złożyli m. in. parlamentarzyści ziemi radomszczańskiej, władze miasta, powiatu, przedstawiciele organizacji kombatanckich, partii politycznych. Poczet sztandarowy I Liceum reprezentowali: Dominika Kusiak, Alicja Robak i Mateusz Dudek.
Konspiracyjne Wojsko Polskie zostało utworzone w kwietniu 1945 roku w Radomsku i Piotrkowie Trybunalskim przez byłych żołnierzy 25. i 27. pułku piechoty Armii Krajowej. KWP działało w województwach: łódzkim, śląskim oraz części poznańskiego, kieleckiego i wrocławskiego. Liczyło kilka tysięcy członków (1945–46). Komendantami głównymi byli: Stanisław Sojczyński („Warszyc”), Jerzy Jasiński („Janusz”), Jan Małolepszy („Murat”); KWP walczyło z władzą komunistyczną (akcje bojowe, m.in. 19/20 IV 1946 roku rozbicie więzienia w Radomsku). Osłabione masowymi aresztowaniami (VI–VII 1946 i XII 1946–I 1947), przetrwało do 1948 (ok. 120 członków), a niektórzy członkowie pozostawali w podziemiu do 1953 roku.
Radosław Oziembała
Sobota, to dzień, który został zaplanowany w polskich rodzinach goszczących. Nie zabrakło różnorodnych atrakcji przygotowanych przez naszą młodzież i ich bliskich dla naszych niemieckich przyjaciół. Oto krótka fotorelacja...
J. Broniszewska
W piątek 23 września rozpoczęliśmy drugą część projektu wymiany ze szkołą partnerską Heinrich-Mann-Schule z Dietzenbach. W piątkowy wieczór młodzież I LO wraz ze swoimi rodzinami przywitała bardzo serdecznie swoich niemieckich partnerów. Następnie nasi goście zostali rozlokowani u polskich gospodarzy, aby poznać nieco naszą kulturę i obyczaje. Tego wieczoru nie zabrakło również spotkań integracyjnych w nieco szerszym gronie.
Przed nami z pewnością bardzo ekscytujący tydzień pełen nowych wrażeń i doświadczeń w międzynarodowym towarzystwie. J. BroniszewskaW hallu szkolnym na pierwszym piętrze znajduje się wystawa przybliżająca zrealizowane w ubiegłym roku szkolnym przedsięwzięcie o charakterze edukacyjnym, którego zasadniczym celem było poznanie Brandenburgii. Odwiedzane miejsca zostały sfotografowane przez wycieczkowiczów-reporterów i pokazane w formie collage. Zapraszamy do zapoznania się z niezwykłymi miejscami Niemiec, które wywoływały zachwyt a innym razem zdumienie. Młodzież biorąca udział w wycieczce miała sposobność odetchnąć od codzienności szkolnej i zrelaksować się w Tropical Islands.
Podczas dzisiejszego spotkania z rodzicami została im przedstawiona wystawa zdjęć z wycieczki, która dzięki ich zaangażowaniu mogła być zrealizowana. Autor przedsięwzięcia, pani Iwona Bałazińska omówiła także efekty zrealizowanego projektu.
W listopadzie tego roku wdrożony zostanie kolejny projekt o charakterze poznawczym. Nasi licealiści odwiedzą Austrię i jej bajkowo piękną stolicę. Zachwycać się będą nie tylko rezydencjami Habsburgów, ale także podczas spacerów pięknymi uliczkami Wiednia odkrywać będą austriackie perły architektury. Niezapomnianą przygodą będzie na pewno spływ łódeczkami w jaskini Punkevni.
Iwona Bałazińska
Trwają przygotowania do projektu wymiany młodzieży polsko – ukraińskiej OPEN WEEK PHOTO. 14 września w środę rozpoczęły je warsztaty fotograficzne dla 18-osobowej grupy młodzieży z I LO oraz ZSEiE w Radomsku, które odbyły się w radomszczańskim Starostwie Powiatowym. Przeprowadził je Marcin Kwarta, pracownik Biura Promocji i Rozwoju Powiatu oraz prezes Fundacji Foto Pozytyw. Spotkanie rozpoczęła wicestarosta Małgorzata Lewandowska.
Natomiast, w piątek 16 września, ta sama grupa wraz z opiekunami wzięła udział w plenerze fotograficznym na terenie powiatu radomszczańskiego. W trakcie wycieczki po Muzeum Ludowym w Przedborzu, Europejskim Centrum Budo – Dojo Stara Wieś oraz lasach koło Maluszyna, uczniom i uczennicom udało się wykonać wiele ciekawych i nietypowych zdjęć. W ramach przygotowań do wyjazdu w Góry Świętokrzyskie, uczniowie I LO planują również część zajęć dla swoich ukraińskich kolegów oraz zapoznają się z założeniami projektu i zasadami bezpieczeństwa. Spotkanie ze społecznością z partnerskiej szkoły: Liceum Prawno-Ekonomicznego w Równem, Ukraina nastąpi 2 października 2022 i potrwa tydzień.
Za realizację projektu w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku odpowiedzialny jest nauczyciel języka angielskiego – Tomasz Wojtasik.
Projekt dofinansowany jest ze środków Polsko - Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży i Ministerstwa Edukacji i Nauki.
We wtorek, 20 września, reprezentacja dziewcząt I LO zdobyła mistrzostwo powiatu w lidze lekkoatletycznej w składzie:
Opiekunem jest Michał Machura
Przypominamy, że dni: 5, 6, 7, 8 maja 2025 r. to dni dodatkowo wolne od zajęć dydaktycznych dla uczniów (trwają wówczas egzaminy maturalne). 2 maja 2025 r. nasza szkoła będzie nieczynna.
Dyrekcja I LO w Radomsku
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.
Beata Zając-Turlejska
W I Liceum Ogólnokształcącym powstanie kolejna pracownia „Eko - Laboratorium Biologiczne”, w ramach Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze ekologiczne pracownie” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dnia 29 listopada została podpisana umowa w Starostwie Powiatowym w Radomsku. WFOŚiGW reprezentował Pan Jerzy Kaczmarek, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚiGW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł.
Zostanie przeprowadzony gruntowny remont sali, zmodernizowana instalacja elektryczna. Powstaną stanowiska laboratoryjne dla uczniów. Zakupiony zostanie m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilna szafka laboratoryjna mobiLab. Sala wzbogaci się w komputer i monitor interaktywny z możliwością podłączenia mikroskopu w celu prezentacji obrazów całej klasie.
W Eko - Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych.
Beata Zając-Turlejska
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz