14 września uczniowie klas czwartych mieli okazję uczestniczyć w Łódzkim Salonie Maturzystów. Podczas dwóch dni maturzyści mogli zapoznać się z ofertami uczelni i wymogami rekrutacji na studia na rok akademicki 2023/24. Mieli możliwość również porozmawiać z doradcą zawodowym, który udzielił pomocy w wyborze kierunku studiów. Na stoiskach uczelni młodzież mogła obejrzeć różnorodne rozwiązania technologiczne jak na przykład udoskonalony ekobolid zespołu Iron Warriors oraz robota naziemnego Studenckiego Koła Naukowego SkaNeR Politechnik Łódzkiej, a także poznać możliwości druku - od zabezpieczeń w banknotach po technologie 3D.
Radosław Oziembała
Zbigniew Chrząszcz urodził się i mieszka w Radomsku. Jego największą pasją jest fizyka kwantowa i astrofizyka. To m. in. naukowe zamiłowanie pchnęło go w stronę beletrystyki. Po wielu latach pracy w różnych zawodach postanowił napisać książkę.
„Tworzywo” to powieść, którą zadebiutował w 2014 roku, a miasto, w którym toczy się część akcji do złudzenia przypomina Radomsko. W różnych częściach Polski w niewyjaśnionych okolicznościach znikają młode kobiety. Nie ma jednak śladów morderstwa, nie ma żadnych śladów. Niespodziewanie na trop w sprawie trafia komisarz Marek Bielski. Jednak nie tylko policja szuka zaginionych kobiet. Powstaje nietypowa, interdyscyplinarna grupa śledcza, dowodzona przez ekscentrycznego profesora Kocha, która będzie musiała stawić czoła trudnej i wielowątkowej sprawie. Autor zapewnia, że książka jest pełna sensacji, wciąga od pierwszej strony i nie daje zasnąć do ostatniej.
Jeśli lubicie kryminał i sensację to zachęcam również do przeczytania drugiej powieści kryminalnej autorstwa Zbigniewa Chrząszcza pt. „Pod podszewką magii”, która ukazała się w 2016 r. Tam także spotkacie profesora Kocha, który przy wykorzystaniu najnowocześniejszej technologii będzie starał się rozwikłać trudne zagadki.
Polecam
J. Banaszczyk
Dziś powitaliśmy nowy rok szkolny, spotkaliśmy się z przyjaciółmi, wychowawcami, powitaliśmy nowych członków społeczności I LO. Podczas części oficjalnej kilka słów do uczniów skierował nowy dyrektor – p. Bogdan Węgrzyński oraz nowa wicedyrektor – p. Małgorzata Szablewska. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz Powiatu Radomszczańskiego: Wicestarosta Małgorzata Lewandowska i Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego Andrzej Kucharski oraz st. wizytator Kuratorium Oświaty w Łodzi Elżbieta Lottko.
A. P.-B.
Alicja Gaik, tegoroczna absolwentka naszego Liceum, została finalistką kolejnej edycji Ogólnopolskiego Projektu "Matura na 100 procent"! Szczegóły wkrótce. Ala, serdecznie gratulujemy, jesteśmy bardzo dumni!!!
Miło nam poinformować, że Łukasz Kowalczyk zajął IV miejsca w XLVIII Ogólnopolskim Seminarium Astronomiczno-Astronautycznym im. Profesora Roberta Głębockiego. Otrzymał m.in. dyplom, lornetkę, numizmat wybity przez Mennicę Polską z okazji 500 – lecia pobytu Mikołaja Kopernika w Grudziądzu i wygłoszenia przez niego traktatu "De aestimatione monetae", czyli "O szacunku monety”.
Sponsorami konkursu byli m.in.: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu im M. Kopernika w Toruniu, Urząd Miejski w Grudziądzu.
Gratulujemy Łukaszowi wyniku i podziwiamy pasję poznawania świata.
Beata Zając-Turlejska
Dziś maturzyści odbierali świadectwa maturalne i poznawali wyniki zdawanych egzaminów, po raz kolejny okazało się, że nasze Liceum ma najwyższą zdawalność. W tym roku to 96%, nie powiodło się niewielu absolwentom, ale mają oni prawo do sierpniowej poprawki.
Nie pozostaje nam więc nic innego, jak pogratulować naszym Maturzystom i życzyć im powodzenia! Jednocześnie podtrzymujemy na duchu tych, którym się nie powiodło – trzymamy kciuki za egzaminy poprawkowe!!!
Renata Kosela
We wtorek, 28 czerwca grupa młodzieży z I LO (Ada Stępień, Natalia Lis, Igor Mossur i Karol Zaskórski) wzięła udział, na platformie Zoom, w Forum Młodzieży UE, które zostało zorganizowane przez centrum informacji Europa Direct w Hesji i odbyło się w Starostwie Powiatowym w Dietzenbach (Niemcy). Uczniowie zostali zaproszeni na to spotkanie przez naszą szkołę partnerską Heinrich-Mann-Schule.
Przedsięwzięcie zostało zorganizowane pod hasłem: Ja – Ty – My: Wspólnie kształtować Europę. Unia Europejska ogłosiła rok 2022 rokiem młodzieży i dlatego podczas spotkania dyskutowano m.in. o tym, jakie szanse Europa oferuje młodym ludziom, co zrobić, aby głos młodzieży był w Europie usłyszany i jak młodzież z Europy mogłaby się ze sobą porozumiewać. Ponadto celem projektu jest również zainteresować młodych obywateli Europą, zainspirować i zachęcać do angażowania się politycznie.
Mam nadzieję, że spotkanie będzie również inspiracją do działania dla naszych uczniów, którym bardzo serdecznie dziękuję za udział:)
Justyna Broniszewska
W tym roku szkolnym nasze Liceum po raz kolejny przystąpiło do projektu Solidarność. Podaj dalej! Na lekcjach etyki i języka polskiego oraz podczas spotkań z wychowawcą i w ramach prac Klubu Myśli Prospołecznej odbyły się warsztaty z analizy obrazu, warsztaty pisarskie oraz pogadanki dotyczące równości, praw człowieka i tolerancji. Celem programu jest uwrażliwienie młodego człowieka na różnorodność w społeczeństwie oraz budowanie postawy otwartości i szacunku. Z działaniami projektowymi międzynarodowego programu zmierzyli się: p. Tomasz Mazur i p. Anna Piotrowska-Borowicz.
Uczniowie klasy IID oraz członkowie Klubu Myśli Prospołecznej wzięli udział we wspólnym pisaniu kartek pocztowych w ramach projektu "Solidarność. Podaj dalej!". Adresatami naszych kartek zostali..nasi znajomi, rodzina, ta bliższa i dalsza, chłopak i dziewczyna, nauczyciele, dyrektor oraz blogerzy.
Trzymajcie kciuki, aby jak najwięcej kartek wróciło do organizatorów projektu - Fundacja Szkoła z Klasą!
Przez cały rok szkolny nasi uczniowie brali udział w warsztatach z analizy obrazu oraz warsztatach pisarskich, poświęconych tematyce tolerancji, poszanowania praw człowieka, otwartości, budowania społeczeństwa obywatelskiego, które poprowadzili szkolni koordynatorzy projektu: p. Tomasz Mazur i p. Anna Piotrowska-Borowicz.
Mimo wakacji, rekordowa liczba zmagała się w ostatnią sobotę w I LO w Radomsku z międzynarodowym egzaminem Cambridge English B2 First w ramach akcji Radomsko zdaje angielski 2022. Nastroje - jak widać na zdjęciach - były optymistyczne. Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników. Fingers crossed! Wyniki we wrześniu!
W piątek, 24 czerwca na uroczystości zakończenia roku szkolnego odbyło się podsumowanie i wręczenie nagród laureatom konkursów zainicjowanych przez Samorząd Uczniowski I LO.
Primus Inter Pares promuje uczniów posiadających wybitne osiągnięcia w czterech kategoriach: naukowej, sportowej, społecznej i artystycznej, natomiast Semper praesens tych, którzy na koniec roku szkolnego mogę poszczycić się 100% frekwencją.
Oto nasi LAUREACI:
Primus Inter Pares:Laureatom serdecznie gratulujemy i zachęcamy młodzież I LO do udziału w następnych edycjach konkursów:)
24 czerwca miała miejsce w naszej szkole podniosła akademia w związku z zakończeniem kolejnego roku szkolnego. Były podsumowania, życzenia i wręczenie świadectw z wyróżnieniem, a także dyplomów sportowych. Rozstrzygnięto też kilka konkursów. Na koniec nasza młodzież piosenkami wprowadziła nas w wakacyjną już atmosferę.
Drodzy uczniowie życzymy Wam słonecznych i bezpiecznych wakacji. Mamy nadzieję, że we wrześniu wrócicie bardzo wypoczęci i pełni zapału do pracy! Do zobaczenia!!!
Radosław Oziembała
W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego "Alchemik" wzięło udział ponad siedemdziesięcioro uczniów I LO. Celem konkursu jest upowszechnianie i rozwijanie wśród młodzieży wiedzy i zamiłowania do nauk ścisłych, a szczególnie chemii.
Najlepszy wynik w szkole uzyskała Natalia Lis z kl. III C1, którą uhonorowano dyplomem i nagrodą książkową. Za upowszechnianie wiedzy i motywowanie uczniów wyróżniono również I LO.
Nauczyciele chemii
Chętnie podejmujemy wyzwania, gdy towarzyszy nam zadowolenie podczas wykonywanej pracy a efekt końcowy przynosi radość i satysfakcję, że ogniwa prowadzące do celu zostały zrealizowane. Grupy klas IC, ID, IID, IIE, IIID, w których zajęcia prowadziła pani Iwona Bałazińska miały możliwość doskonalenia swych umiejętności w zakresie języków obcych poprzez “piosenkę”. Młodzież realizowała zadania projektowe etapowo. Były to wybór piosenki przy rozpoznaniu kulturowym danego kraju, realizacja zadań językowych koncentrujących się na interpretacji i fonetyce, pamięciowe przyswojenie tekstów, przygotowanie prezentacji z odpowiednim układem ruchowym i wykonanie opracowanego utworu przed społecznością licealną. Niektóre grupy zdecydowały się na nagranie teledysków. Kamil Nitecki (ID) i Adam Kokoszczyński (IC) zadbali, aby dźwięk i obraz zyskały profesjonalną jakość i … udało się! Młodzież klasy IC ma w swoich zasobach nagrania audio - wizualne.
Prezentujemy filmik, który obrazuje końcową fazę projektu. 1 czerwca społeczność licealna została zaproszona na koncert, który wywołał u widowni dziecięcą radość i stał się miłym preludium do czasu swawoli i beztroski wakacyjnej. Koncert poprowadziła para konferansjerów z klasy IIIb1, Sandra Borek i Hubert Antoński. O dekorację zadbała pani profesor Beata Janacz, zaś o zaplecze techniczne zadbał pan profesor Grzegorz Kolasa. W piosenkach przeplatała się codzienność szkolna z marzeniami o wypoczynku, zabawie i uczuciach. Bawcie się zatem miło podczas letniego wypoczynku wsłuchując się w melodię języków obcych, aby je spontanicznie szlifować.
Autor projektu “Nauka języków obcych poprzez piosenkę”: Iwona Bałazińska
link do filmu: https://fb.watch/dVfOfR85ok/Przypominamy, że dni: 5, 6, 7, 8 maja 2025 r. to dni dodatkowo wolne od zajęć dydaktycznych dla uczniów (trwają wówczas egzaminy maturalne). 2 maja 2025 r. nasza szkoła będzie nieczynna.
Dyrekcja I LO w Radomsku
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.
Beata Zając-Turlejska
W I Liceum Ogólnokształcącym powstanie kolejna pracownia „Eko - Laboratorium Biologiczne”, w ramach Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze ekologiczne pracownie” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dnia 29 listopada została podpisana umowa w Starostwie Powiatowym w Radomsku. WFOŚiGW reprezentował Pan Jerzy Kaczmarek, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚiGW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł.
Zostanie przeprowadzony gruntowny remont sali, zmodernizowana instalacja elektryczna. Powstaną stanowiska laboratoryjne dla uczniów. Zakupiony zostanie m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilna szafka laboratoryjna mobiLab. Sala wzbogaci się w komputer i monitor interaktywny z możliwością podłączenia mikroskopu w celu prezentacji obrazów całej klasie.
W Eko - Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych.
Beata Zając-Turlejska
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz