Dnia 20 czerwca 2022 r. gościliśmy w naszej szkole uczniów ze Szkoły Podstawowej z Kodręba. Trzecioklasiści w pracowni fizycznej i chemicznej, dzięki przeprowadzonym doświadczeniom, doskonale się bawili i postawili pierwsze kroki w świecie nauk ścisłych. Było to wartościowe spędzenie czasu. Nie ma lepszego sposobu na zdobywanie wiedzy, jak doświadczenia i eksperymenty.
Beata Zając-Turlejska
Maria Cieślik
Uczniowie: Maria Kaczmarek z klasy III C1, Natalia Piechowicz z klasy II C oraz tegoroczny maturzysta Igor Kęsy z klasy III E zostali laureatami ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej z języka angielskiego OLIMPUS Sesja wiosenna 2022. Gratulacje i życzenia dalszych sukcesów dla naszych laureatów!
Opiekunem merytorycznym uczniów była Anna Cyniak.
W tym roku szkolnym również wzięliśmy udział w akcji społeczno - edukacyjnej Żonkile. Akcja organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w celu upamiętnienia wybuchu powstania w getcie warszawskim , które rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku w momencie zarządzonej przez Heinricha Himmlera akcji ostatecznej likwidacji getta, w wigilię żydowskiego święta Pesach (Święto Wiosny, Święto Wolności). Tematem przewodnim akcji jest miłość.
Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, pytał w książce "I była miłość w getcie": "Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość"? Dlaczego nikogo to nie interesuje?". Podczas tegorocznej edycji akcji Żonkile uczniowie mieli okazję zastanowić się nad zadanym przez Edelmana pytaniem, ale również nad tym, czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim, jak różne miała oblicza: od miłości rodzicielskiej, przez miłość do przyjaciół, idei aż po miłość romantyczną.
Małgorzata Machaj, Bożena Ujma, Radosław Oziembała.
W dniu 21 czerwca w Starostwie Powiatowym w Radomsku odbyło się uroczyste zakończenie współzawodnictwa sportowego w roku 2021/22. Reprezentacja dziewcząt I LO zdobyła I miejsce w powiecie zdobywając 425 pkt. Reprezentantki naszej szkoły wygrywały najczęściej z wszystkich szkół (aż sześciokrotnie) zawody na szczeblu powiatowym. Zdobyły na szczeblu powiatowym 200pkt. Na szczeblu półfinałów wojewódzkich 150pkt. Na szczeblu wojewódzkim 75pkt.
Największy sukces naszej szkoły to brązowy medal mistrzostw województwa w drużynowych biegach przełajowych.
Podczas spotkania nagrodzono również najlepszych sportowców z powiatu. Wśród siedmiu nagrodzonych dziewcząt aż cztery to reprezentantki naszej szkoły: Wiktoria Klekowska, Nikola Majchrzak, Martyna Sprawka, Milena Kowalska.
Nagrodzeni zostali również nauczyciele z powiatu radomszczańskiego za osiągnięcia sportowe, w tym nauczyciel I LO - pan Michał Machura.
Od 2 i pół roku w naszym liceum realizowany jest innowacyjny projekt „Edukacja Prawna – Wokół prawa – wiem więcej”. W jego ramach 20 czerwca w siedzibie Sądu Rejonowego w Radomsku uczniowie klas III B1 i II B przeprowadzili symulację procesu karnego. Na miejscach publiczności zasiadło czterech zawodowych sędziów- karnistów i Dyrektor Sądu Pan Robert Cieciura. Po obejrzeniu rozprawy sędziowie podzielili się z młodzieżą wnioskami oraz opowiadali o swojej pracy zawodowej.
Chcieliśmy bardzo podziękować za okazaną nam kilkuletnią bezinteresowną pomoc Panu Robertowi Cieciurze. Zawsze chętnie reagował na nasze propozycje i służył cennymi radami.
Opiekunami odpowiedzialnymi za projekt są:
Małgorzata Machaj Bożena Ujma Radosław Oziembała
I Liceum Ogólnokształcące im. F. Fabianiego w Radomsku, II Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego oraz Prywatna Placówka Języków Obcych "HORIZON" – zapraszają na dziewiątą edycję przedsięwzięcia edukacyjnego Radomsko Zdaje Angielski 2022.
W sobotę 25 czerwca w I LO w Radomsku do egzaminu Cambridge English B2 First przystąpi rekordowa liczba 25 kandydatów – uczniów szkół ponadpodstawowych, a także tegorocznych abiturientów - z terenu powiatu radomszczańskiego i nie tylko (np. również z gminy Kleszczów).
Całoroczne sesje pretestingowe - organizowane we współpracy z British Council - prowadzone w placówkach trójki współorganizatorów potwierdziły solidne przygotowanie wszystkich bez wyjątku uczestników. Trzymamy kciuki!
Podsumowanie akcji, wręczenie certyfikatów oraz nagród ufundowanych przez sponsorów nastąpi tradycyjnie we wrześniu.
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem jak co roku objął Starosta Radomszczański.
Moi Drodzy, mamy czerwiec, wakacje zbliżają się wielkimi krokami, dlatego postanowiłyśmy tym razem zaproponować kilka książek, które zasługują na wpisanie ich na wakacyjną listę. Sami wybierzcie! Zapraszamy do biblioteki szkolnej, w której, dzięki naszym absolwentom, mamy najnowsze wydania klasyki.
Zapraszamy do lektury!
Jadwiga Banaszczyk i Anna Piotrowska-Borowicz
Miło nam poinformować, że nasza tegoroczna absolwentka - Julia Orzechowska została laureatką trzeciego miejsca XX Ogólnopolskiego Konkursu na Pracę z Literatury organizowanego przez Pracownię Lingwistyczną Pałacu Młodzieży w Katowicach.
Julia napisała pracę na temat roli języka, komunikacji i odpowiedzialności za słowo w relacjach międzyludzkich. Podczas gali finałowej prof. Danuta Krzyżyk, przewodnicząca jury, wielokrotnie podkreślała, że nadesłano 104 teksty, które były na bardzo wysokim poziomie. Jury podczas oceny prac wzięło pod uwagę: dobór tekstów kultury, kompozycję, reakcję na temat, poprawność merytoryczną i językowo-stylistyczną.
Serdeczne gratulacje!
Opiekunem merytorycznym Julii jest p. Anna Piotrowska-Borowicz.
W dniach 23 - 25 maja klasa 3C1 wybrała się na wycieczkę do Nadwarciańskiego Grodu znajdującego się w Załęczu Wielkim. Nasi uczniowie brali udział w wielu zajęciach dotyczących ekosystemu leśnego oraz czystości okolicznych wód. Podczas 12 kilometrowego spaceru w Załęczańskim Parku Krajobrazowym mogli oni podziwiać faunę i florę miejscowego lasu. W wolnym czasie mieli okazję integracji przy grze w badmintona, siatkówkę czy UNO. Wyjazd został podsumowany wspólnym ogniskiem, któremu towarzyszyła muzyka i śpiewy. Przy ognisku uczniowie piekli kiełbaski i własnoręcznie przygotowane podpłomyki.
Igor Mossur
Agnieszka Styczyńska-Dryja wśród 5 nauczycieli województwa łódzkiego, którzy zostali uhonorowana Srebrną Odznaką Honorową Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Wyróżnienie to otrzymali nauczyciele, którzy w szczególny sposób przyczyniają się do promowania wiedzy ekonomicznej wśród uczniów.
14 czerwca 2022 r. w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Odział w Łodzi miała miejsce uroczysta konferencja "Młodzi Ekonomiści Wobec Współczesnych Wyzwań Społeczno -Gospodarczych" podczas której m. in.została podsumowana XXXV edycja Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej oraz XII edycji konkursu na najlepszą pracę dyplomową (magisterską i licencjacką) z dziedziny nauk społecznych w dyscyplinach Ekonomia i Finanse oraz Nauki o Zarządzaniu i Jakości obronione w 2021 r.
To właśnie podczas tej jubileuszowej uroczystości miało miejsce wręczenie odznaczeń i dyplomów.
W uroczystości tej wraz z Agnieszką Styczyńską-Dryja brali udział uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku Aleksander Gloc i Paweł Dródż.
W połowie czerwca uczniowie klas III B1, IIID1 i IIIE1 jako przyszłoroczni maturzyści uczestniczyli w Ogólnopolskiej Próbnej Maturze z Języka Angielskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym w formule 2023. Celem tego przedsięwzięcia było sprawdzenie poziomu przygotowania młodzieży do nowego egzaminu maturalnego, który odbędzie się już przyszłym roku.
Raport końcowy przedstawiający szczegółowe wyniki z poszczególnych umiejętności pokazał, że klasy uzyskały średni wynik procentowy wyższy niż ten w województwie łódzkim, jak i całym kraju.
12 czerwca ulicami naszego miasta przeszła procesja z relikwiami św. Jadwigi, patronki Radomska. Po drodze uczestnicy procesji zatrzymali się przy trzech stacjach: przy urzędzie miasta, przy naszym liceum i przy przychodni przy ul. Armii Krajowej. Następnie o godz. 18.30 odbyła się msza św. w kościele pw. św. Jadwigi Królowej.
Poczet sztandarowy naszego liceum brał udział w tych uroczystościach w składzie: Dominika Kusiak, Zuzanna Łuszczyn i Oliwier Winkler.
Radosław Oziembała
W dniach 6 - 8 czerwca uczestniczyliśmy w wycieczce klasowej w Beskid Żywiecki. Wędrując z przewodnikiem górskim i opiekunem Bacówki na Rycerzowej - panem Dariuszem Cegłowskim, poznawaliśmy ekologię Karpat oraz zdobyliśmy szczyty: Rycerzową, Przegibek i Wielką Bendoszkę. Wieczorami integrowaliśmy się podczas zabaw oraz wspólnego śpiewania przy ognisku i w schroniskowej świetlicy. Polecamy ten kierunek wszystkim, którzy lubią wędrówki, kontakt z przyrodą i niezwykłe krajobrazy.
I C
Przypominamy, że dni: 5, 6, 7, 8 maja 2025 r. to dni dodatkowo wolne od zajęć dydaktycznych dla uczniów (trwają wówczas egzaminy maturalne). 2 maja 2025 r. nasza szkoła będzie nieczynna.
Dyrekcja I LO w Radomsku
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.
Beata Zając-Turlejska
W I Liceum Ogólnokształcącym powstanie kolejna pracownia „Eko - Laboratorium Biologiczne”, w ramach Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze ekologiczne pracownie” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dnia 29 listopada została podpisana umowa w Starostwie Powiatowym w Radomsku. WFOŚiGW reprezentował Pan Jerzy Kaczmarek, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚiGW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł.
Zostanie przeprowadzony gruntowny remont sali, zmodernizowana instalacja elektryczna. Powstaną stanowiska laboratoryjne dla uczniów. Zakupiony zostanie m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilna szafka laboratoryjna mobiLab. Sala wzbogaci się w komputer i monitor interaktywny z możliwością podłączenia mikroskopu w celu prezentacji obrazów całej klasie.
W Eko - Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych.
Beata Zając-Turlejska
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz