Młodzież Id wraz z zaproszonymi kolegami z innych klas (If,IIc, IId, IIIb1, IIId1, IIIe) wzięła udział w kilkudniowej wycieczce do Niemiec. Pomysł na zorganizowanie zagranicznej wyprawy zrodził się podczas wcześniejszych wyjazdów klasowych. Od pierwszych dni pobytu w liceum społeczność Id budowała relacje wzajemnego zrozumienia. Chęć poznawania nowych miejsc w towarzystwie przyjaciół stała się bezpośrednim bodźcem do zorganizowania podróży, która łączyłaby aspekty poznawcze z integracją nie tylko wewnątrz klasy, ale także z innymi szkolnymi kolegami. Trasa wycieczki została wytyczona po wcześniejszym rozpoznaniu preferencji przyszłych “wojażerów”. Ekskursja miała połączyć relaks z poznaniem ważnych kulturowo miejsc w Niemczech. Ostatecznie trasę wyznaczyły trzy punkty programu, Tropical Islands, Berlin (ten dostojny historyczny i ten nowoczesny futurystyczny) oraz Spreewald z urokliwą “Niemiecką Wenecją”. Trzy dni spędzone w Niemczech przyniosły spełnienie oczekiwań i wprawiły uczestników w doskonały nastrój. Ubogaceni w wiedzę, zrelaksowani i zintegrowani wycieczkowicze wrócili do kraju z myślą, iż podejmowanie wypraw zagranicznych jest bezcennym doświadczeniem wpływającym na kształtowanie osobowości młodego człowieka. Poznawanie innej kultury, wsłuchiwanie się w “melodię” obcego języka, podejmowanie prób komunikowania się z mieszkańcami Brandenburgii przynosiło dużą satysfakcję.
Młodzieży towarzyszyły pani Iwona Bałazińska, wychowawca klasy Id, pani Agnieszka Styczyńska - Dryja i pani Bożena Zielińska.
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Łukasz Kowalczyk uczeń kl.IIIC1 zajął 4. miejsce w XLVIII Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomiczno – Astronautycznego (OMSA) im. prof. Roberta Głębockiego w Grudziądzu. Podczas trzech dni (9 -11 06.2022), w trzech sesjach tematycznych wygłoszono 28 prelekcji prezentujących prace badawcze uczniów z zakresu astronomii i astronautyki.
W finale OMSA wzięli udział najlepsi uczestnicy etapów wojewódzkich. Województwo łódzkie reprezentował Łukasz Kowalczyk, uczeń I LO w Radomsku. Temat pracy: „Kosmiczne wojaże fal radiowych odbieranych za pomocą własnoręcznie zbudowanej aparatury, czyli co na satelicie Es Hail 2/QO-100 piszczy”.
Komisja konkursowa w składzie: prof. dr hab. Maciej Mikołajewski (Uniwersytet M. Kopernika w Toruniu), prof. dr hab. Agnieszka Słowikowska (Uniwersytet M. Kopernika w Toruniu), dr Dorota Kozieł – Wierzbowska (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), mgr Bogna Pazderska (Gdańskie Centrum Hevelianum), dr Krzysztof Czart (Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego) wyraziła zadowolenie z niezwykle wysokiego poziomu wiedzy uczestników.
Gratulujemy Łukaszowi!
Beata Zając-Turlejska
W czwartek, 9 czerwca, po raz ostatni w tym roku szkolnym, uczniowie klas III B1 i III C1 mieli okazję spotkać się z pracownikami UJD w Częstochowie. Ponownie na naszych ekranach w aplikacji Teams pojawiła się Pani Profesor Violetta Jaros, ale wykład wygłosiła doktorantka Pani Daniela Ilnicka, która mówiła o imionach jako kategoriach antroponimicznych, o podstawach prawnych ich używania, o motywach nadawania imion oraz źródłach kulturowych polskiego imiennictwa.
Serdecznie dziękujemy za ciekawe spotkania i wykłady!
A. Piotrowska-Borowicz
W ramach Radomszczańskich Dni Rodziny w piątek 10 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się czytanie przez radomszczan wybranych fragmentów adhortacji apostolskiej papieża Franciszka o miłości Amoris laetitia (Radość miłości ). Wśród czytających byli także uczniowie naszego liceum: Jakub Miarka z kl. II B, Mateusz Stanek z kl. II B oraz Mateusz Banaszczyk z kl. II F. Towarzyszyli im wsłuchując się w piękne i głębokie treści o rodzinie i radości miłości uczniowie z kl. I E i kl. II F.
Podczas czytania ogłoszono również wyniki konkursu literackiego o rodzinie. Sukces odniósł Hubert Antoński z kl. III B1, którego praca otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy naszym uczniom zarówno pięknej interpretacji trudnych tekstów adhortacji, jak również wyróżnionej pracy w konkursie literackim, życząc im dalszych sukcesów.
Opiekun: Gabriela Szczygłowska
Dnia 4 czerwca 2022 r. klasy IIF i IIID1 uczestniczyły w wycieczce do Łodzi w ramach współpracy I LO z Wydziałem Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.
W Łodzi powitała nas Pani dr Agnieszka Rzeńca, która zabrała nas na dwugodzinną wyprawę po Łodzi. Celem zajęć w terenie było: "Miasto w dobie współczesnych przemian". Zwiedzanie obejmowało: Pl. Zwycięstwa 2- Park Źródliska-Muzeum Herbsta - Księży Młyn-Królestwo Grohmanna - Muzeum Kinematografii. W ciekawy sposób przedstawiono historię i etapy rewitalizacji miasta.
Trzeci dzień rozpoczęliśmy od przejazdu do Spreewaldu - Lübbenau - “Wodnego Labiryntu i niemieckiej Wenecji”. Podczas wycieczki łodzią kanałami Spreewy odkrywamy, jak urokliwa jest ta śródlądowa delta ze swoimi wodnymi drogami. Doskonałym pomysłem przy opracowywaniu trasy naszej wyprawy było zaplanowanie wizyty w rodzinnej fabryce czekolady – Confiserie Felicitas. Poznawaliśmy tajniki wyrobu specjałów czekoladowych i oczywiście kosztowaliśmy je“so lecker “ . Pełni wrażeń, wiedzy wracamy do kraju z twardym postanowieniem, że na pewno odwiedzimy w przyszłości budzące zachwyt Niemcy.
Wczoraj, tj. 9 czerwca 2022 r. w Muzeum Miasta Łodzi odbyło się XXXV Podsumowanie Ruchu Innowacyjnego w Edukacji. Od 35 lat Kapituła Konkursów Innowacyjnych wyróżnia najważniejsze osoby i instytucje, które czynią coś interesującego, istotnego w edukacji, ze szczególnym uwzględnieniem działań proinnowacyjnych, ukierunkowanych na wytwarzanie i wdrażanie do praktyki edukacyjnej innowacji organizacyjnych, metodycznych, techniczno – dydaktycznych i innych.
Podczas uroczystej gali, dyrektor Renata Kosela odebrała certyfikat dla naszej szkoły – I Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Fabianiego w Radomsku, które jako jedyna szkoła w województwie łódzkim otrzymało tytuł ORGANIZACJI INNOWACYJNEJ.
Prowadzący uroczystość Janusz Moos, dyrektor Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, podczas wręczania certyfikatu podkreślił, że projekty innowacyjne są możliwe do realizacji dzięki wsparciu i inspiracji Dyrektora Szkoły – Renaty Koseli, która aktywnie pomaga w nawiązywaniu współpracy z instytucjami, ekspertami oraz wspiera pozyskiwanie środków na realizację działań projektowych.
Drugi dzień pobytu w Niemczech upływa na zwiedzaniu dostojnego Berlina. Dech zapiera rozmach zwiedzanych miejsc. Nowoczesność przeplata się z tradycją. Podczas spaceru podziwiamy w stolicy rozmach współcześnie wzniesionych budowli, często futurystycznych oraz gmachy tchnące historią. Nazwy ulic, placów czy obiektów rozpoznajemy i poszerzamy o nich wiedzę za sprawą przewodnika, który prezentuje to, co najcenniejsze w Berlinie: Plac Poczdamski, Lipski, Paryski z Bramą Brandenburską, Plac Republiki z Reichstagiem, Urzędem Kanclerskim, Mur Berliński, słynną ulicę Unten den Linden.
Najlepszą rekomendacją udziału w pierwszej części tego międzynarodowego projektu są oczywiście opinie młodzieży, która wzięła w nim udział. Oto kilka z nich:)
Pobyt w Niemczech zaczęliśmy od wizyty w Tropical Islands. Bajecznie piękne miejsce z mnóstwem atrakcji zatopionych w baśniowej scenerii wywarło na wszystkich wielkie wrażenie. Choć jesteśmy w pobliżu europejskiej metropolii, około 60 km od stolicy Niemiec, to przeżywamy iście tropikalną przygodę. Relaksujemy się na plaży Morza Południowego, spacerujemy po Wiosce Tropikalnej chłodząc się w tutejszych akwenach.
Oczekiwana, wymarzona wycieczka do naszego sąsiada, do Niemiec stała się faktem. W drogę wyprawiliśmy się w środku nocy. Myśli o tym, co przed nami, co zobaczymy, co będzie dane nam przeżyć nie pozwoliły zasnąć.
Poseł na Sejm RP p. Lidia Burzyńska z Częstochowy zaprosiła laureatów etapu diecezjalnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, w nagrodę wraz z opiekunami, do zwiedzania w poniedziałek 06.06.2022 r Sejmu i Senatu RP. Dodatkowym punktem wycieczki do Warszawy było również zwiedzanie Muzeum Katyńskiego. Niezwykła atmosfera tego miejsca i przekazana wiedza historyczna przez przewodników zapewne na długo zapadnie w pamięci młodych ludzi. Wśród laureatów, którzy brali udział w tej wycieczce był również uczeń naszego liceum Mateusz Banaszczyk z klasy II F. Mateuszowi życzymy dalszych sukcesów i nagród połączonych także ze zwiedzaniem innych wspaniałych miejsc.
Opiekun: Gabriela Szczygłowska
Dnia 3.06.2022 r. gościliśmy w szkole uczniów kl. IVa Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 wraz z wychowawczynią - Panią Ewą Zabawińską-Janas. W salach nr 2 i 3 na dzieci czekało mnóstwo doświadczeń, zabaw i nauki.
Spotkanie było okazją do poznania różnorodnych zjawisk otaczającego świata. Eksperymenty przeprowadzone w pracowni fizycznej i chemicznej były okazją do odkrywania i zgłębiania tajników przyrody i techniki. Młodzi odkrywcy dowiedzieli się, że elektryczność jest jednym z najważniejszych wynalazków ludzkości, a prąd jest niezbędny do codziennego życia i nieumiejętne korzystanie z niego może doprowadzić do zniszczenia środowiska naturalnego. Uczniowie zobaczyli jazdę autka na energii bezpośrednio z baterii słonecznej. Bateria słoneczna z zamocowanym silniczkiem posłużyła też do demonstracji wykorzystania energii słonecznej. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z generatorem Van de Graffa – urządzeniem elektrostatycznym wysokiego napięcia, dzięki któremu po dotknięciu ręką włosy „stawały dęba”. Ponadto za pomocą tego przyrządu wykonano jeszcze kilka doświadczeń, m.in. z diodą, foremkami, kuleczkami, karuzelą Franklina. Uzyskano efekty świetlne wyładowań. Oblegana przez dzieci była również kula plazmowa, za pomocą której zapalano świetlówkę i neonówkę. Duże zainteresowanie wzbudziły eksperymenty z pompą próżniową, za pomocą której wykonano szereg doświadczeń w warunkach obniżonego ciśnienia (rosnące balony i pianki, rosnące ciastka-Ptyś). Młodzi uczniowie już wiedzą, że dźwięk nie rozchodzi się w próżni. Były prezentowane również eksperymenty, które dzieci mogą zrobić w domu, np. pompowanie balona za pomocą wody i sody, lewitacja piłeczki w strumieniu powietrza.
Na koniec doświadczeń w pracowni fizycznej uczniowie zobaczyli wystrzał rakiety. W pracowni chemicznej reakcjom towarzyszyły efekty świetlne, dźwiękowe, cieplne, wydzielanie gazów, zmiany barw. Dzieci zapamiętały łacińską nazwę wody.
Nasi goście reagowali niezwykle żywiołowo i chętnie uczestniczyli w zajęciach. Miło było zobaczyć radość, jaką dzieci czerpały z widowiskowych doświadczeń.
Beata Zając-Turlejska
Maria Cieślik
W czwartek, 2 czerwca, uczniowie klas III B1 i III C1 po raz kolejny spotkali się z pracownikiem UJD w Częstochowie w ramach naszej współpracy z uczelnią. Tym razem naszym gościem była dr hab. prof. UJD Renata Bizior, która mówiła o przemianach w słowotwórstwie współczesnego języka polskiego. Pani Profesor zwróciła uwagę na płynność i dynamiczność warstwy językowej, czynny zasób słownictwa naszego języka, kategorie wyrazów składających się na współczesną leksykę oraz na sposoby wzbogacania zasobów językowych.
Przedostatnie spotkanie w tym roku szkolnym ponownie obyło się na platformie Teams.
Anna Piotrowska-Borowicz
Przypominamy, że dni: 5, 6, 7, 8 maja 2025 r. to dni dodatkowo wolne od zajęć dydaktycznych dla uczniów (trwają wówczas egzaminy maturalne). 2 maja 2025 r. nasza szkoła będzie nieczynna.
Dyrekcja I LO w Radomsku
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł. Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy. W Eko- Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych. Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Zakupiono m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilną szafę laboratoryjną mobiLab. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie obrazy, pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni umieszczony został układ okresowy pierwiastków . W oknach pojawiły się nowe rolety. Na parapetach piękne kwiaty.
Beata Zając-Turlejska
W I Liceum Ogólnokształcącym powstanie kolejna pracownia „Eko - Laboratorium Biologiczne”, w ramach Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze ekologiczne pracownie” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dnia 29 listopada została podpisana umowa w Starostwie Powiatowym w Radomsku. WFOŚiGW reprezentował Pan Jerzy Kaczmarek, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Całkowity koszt zadania : 70 000 zł. Pozyskane środki z WFOŚiGW w Łodzi – 60 000zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 000zł.
Zostanie przeprowadzony gruntowny remont sali, zmodernizowana instalacja elektryczna. Powstaną stanowiska laboratoryjne dla uczniów. Zakupiony zostanie m.in. sprzęt laboratoryjny, mikroskopy z możliwością podłączenia do komputera, lupy, modele biologiczne, zestawy mikroskopowych preparatów biologicznych, zestawy do badania właściwości powietrza, zanieczyszczenia i hałasu, badania gleby, model DNA, zestawy wskaźników do doświadczeń szkolnych i eksperymentów, fartuchy, stetoskopy uczniowskie, szkło laboratoryjne, mobilna szafka laboratoryjna mobiLab. Sala wzbogaci się w komputer i monitor interaktywny z możliwością podłączenia mikroskopu w celu prezentacji obrazów całej klasie.
W Eko - Laboratorium Biologicznym będą odbywać się zajęcia z biologii, w większości na poziomie rozszerzonym, zajęcia przygotowujące młodzież do konkursów i olimpiad, projektów ekologicznych.
Beata Zając-Turlejska
Pracownia powstała w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "Nasze ekologiczne pracownie”.
Całkowity koszt zadania : 70 140 zł. Pozyskane środki z WFOŚ i GW w Łodzi - 59 940zł, wkład własny, środki z Powiatu Radomszczańskiego – 10 200zł.
Pozyskane fundusze pozwoliły utworzyć nowoczesną, funkcjonalną , bogatą w pomoce dydaktyczne pracownię, dającą młodzieży atrakcyjne warunki nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy.
W Eko-Centrum Geograficznym będą prowadzone zajęcia z przedmiotów przyrodniczych, w większości z geografii.
Przerobiono instalację elektryczną, wycyklinowano i pomalowano podłogę, wyremontowano i pomalowano ściany, odnowiono parapety. Zakupiono jednoosobowe stoliki, krzesła, szafy, biurko, komputer. Oprócz tradycyjnych pomocy dydaktycznych (mapy, globusy, plansze) zakupiono programy multimedialne. Tablica kredowa została zastąpiona monitorem interaktywnym, dotykowym, który łączy w sobie funkcjonalność tablicy interaktywnej z komputerem, projektorem i głośnikami. Prezentowanie na ekranie mapy, plansze, filmy pozwolą pokazać obiekty w bardzo dużej rozdzielczości. Na ścianach pracowni zostały wyeksponowane ciekawostki z ekologii i geografii. W oknach pojawiły się nowe rolety. Na szafkach i parapetach rośliny.
Beata Zając-Turlejska
Nasza szkoła w okresie 1.05-31.10.2022 r. realizuje projekt pn. Cyfrowa szkoła - rozwój edukacji cyfrowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.
Celem projektu jest poprawa jakości oferty edukacyjnej w zakresie nauczania opartego o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne. Działania projektowe oparte są na o zadaniach:
Przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwolą na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji opartej o najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne ukierunkowanej na potrzeby ucznia szkoły ponadpodstawowej.
Wartość projektu: 233.437,50 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wartość ogólna zadania: 49 931 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 41 667 zł
Wkład własny : 8 264 zł
Utworzone „Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku”, umożliwiło stworzenie uczniom warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Powstały stanowiska do eksperymentowania , wyposażone w nowoczesne pomoce. W ramach remontu pomalowano ściany, wycyklinowano i pomalowano parkiet, naprawiono parapety. Wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Zmodernizowano instalację elektryczną, wykonano przyłącze do urządzenia sieciowego obsługującego internet. Zakupiono i zainstalowano przesuwaną tablicę akademicką , szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, biurko dla nauczyciela, stół demonstracyjny. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwią pracę indywidualną uczniów jak i w grupach. Zostały wykonane i umieszczone na ścianach plansze dydaktyczne oraz układ okresowy. W ramach projektu zakupiono cztery komputery, projektor, wizualizer, urządzenie sieciowe, tablet graficzny. Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną m.in.: zestaw do doświadczeń i ćwiczeń z optyki geometrycznej, zestaw do doświadczeń z elektrostatyki, autko z napędem wodorowym, autko napędzane energią słoneczną, baterię słoneczną z wbudowanym silnikiem, mikroskop, lupy, maszynę elektrostatyczną, Generator Van de Graaffa z akcesoriami, elektryczną pompę próżniową, komplet do doświadczeń z próżnią miernik natężenia dźwięku, sprzęt laboratoryjny.
W „ Eko-eksperymentarium I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku” będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej w ramach przedmiotów: chemia, fizyka , przyroda, biologia.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę - Powiat Radomszczański. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy również od firmy FBSerwis Kamieńsk Sp.z o.o.
Koordynatorki projektu: Beata Zając-Turlejska, Katarzyna Alama-Gębicz